RfP se otevírá za 2 hodiny!

Je největší, nabízí na české poměry ta nejlepší světová jména a hlavně je čistofestivalově rekordní! Přesně dnes ve 14 hodin se otevřou brány hradeckého Festival parku, aby se naplno rozběhl sedmnáctý ročník Rock for People! Sum 41, My Chemical Romance, Bullet for My Valentine, Asian Dub Foundation, Kate Nash, Paramore, White Lies, The Wombats, to je jen stručný přehled zahraničních interpretů, kteří se představí v Hradci Králové.

Oproti jiným českým festivalům je však „Rokáč“ zajímavý v tom, jaký má jedinečný a pečlivý postoj k životnímu prostředí. Pojďme se podívat na to, jak to RfP má s recyklací a přístupem ke zpracování odpadů.

Jako první a dosud jediný festival v bývalém Československu RfP předloni zprovoznil vlastní unikátní linku na třídění odpadů, skrze kterou prochází veškerý odpad festivalu. Linka je v provozu 24 hodin denně po dobu 5 dnů; při loňském ročníku jí prošlo více než 70 tun odpadu, z nějž 80 % bylo ve spolupráci s Čistým festivalem a Hradeckými službami a.s. recyklováno (plasty, papír, sklo, hliník, baterie). Na provozu celého třídícího systému festivalu se vystřídalo 200 dobrovolníků z řad festivalových návštěvníků.

Nově bude v rámci tohoto ročníku nově zaveden i tříděný sběr gastroodpadů ze všech festivalových stánků s občerstvením. „Očekáváme, že se tímto opatřením podíl recyklace zvedne na 90 % veškerého odpadu,“ říká Štěpán Suchochleb, který má ekologický program na starosti. Během loňského ročníku v rámci této aktivity vysbíralo přes 110 000 pivních kelímků, jejichž složením vznikl had o rekordní délce 1 155,25 metru. Festival Rock for People tímto počinem předčil jiné open air akce a zapsal se tak do České knihy rekordů.

Kromě certifikátu Čistý festival získal v loni Rock for People také významné ocenění od celosvětové asociace A Greener Festival. Nejen pro organizátory bylo udělení tohoto významného certifikátu Green & Clean Award od evropské asociace festivalů Yourope a organizace A Greener Festival dalším důkazem o správném směřování Rock for People k co nejmenší zátěži na životní prostředí a zároveň k příjemnému pobytu všech návštěvníků. Na plnění velmi náročných kritérií vypsaných stejnojmennou organizací dohlíželi její zástupci osobně; o to větším úspěchem je označení „Green & Clean“, které si osobně převzali organizátoři festivalu v Londýně.