19.7.2010 Colours, Mighty a jejich polypropyleny

pp19.7.2010 Colours, Mighty a jejich polypropyleny

Každý týden se od nás pořád dokola dozvídáte, jak se na festivalech třídilo a jak bylo čisto. Tentokrát uděláme výjimku, protože o tom, že Mighty Sounds a Colours of Ostrava byly čisté, že se třídilo a tak dále se dozvíte z FOTOGALERIÍ. O tom, že oba festivaly navštívilo nějakých 40 tisíc lidí se dozvíte zase z médií, nemluvě o tom, jak hrály kapely a jak se lidem od novin líbila Frantova klávesa G, a Honzovo E-Moll. Tentokrát si nebudeme hrát na hudební znalce a kritiky a zkusíme něco z jiného soudku. Snad vás to bude alespoň trochu bavit.

O uplynulém víkendu se nám povedlo předat svozovým společnostem ASA České Budějovice a OZO Ostrava na třídící linky a k dalšímu zpracování nějakých 83 tisíc polypropylenových kelímků, které na květinové stánky na obou festivalech přinesli návštěvníci. Ty tentokrát více než jindy zajímalo, co se s těmi kelímky stane, až jejich oblíbený festival skončí. Tak si o tom něco málo povíme.

Kelímky od piva nebo jiných nápojů jsou vyrobeny z plastu polypropylenu (na dně kelímků najdete značku PP) . Ten je celkem pevný, lehký, perfektně vodotěsný a dobře odolný proti teplu a chemikáliím. Při druhotném zpracování po vytřídění na lince se taví při 160 až 170 stupních Celsia. Po roztavení z něj lze vyrobit lana, provazy, izolaci elektrických kabelů, sedátka na stadionech, lepící pásky, barely a nádrže na vodu, bazény, textilní pásky, jednorázové obleky, obaly na potraviny (kelímky na máslo, jogurt, saláty) nebo dokonce dětské plenkové kalhotky.

Zatím přesně nevíme, co bude z plastů, které jste o víkendu dali dohromady, ale doufáme, že stejně jako my z květinového stánku jste i vy rádi, že téměř tři čtvrtiny plastů, které se použily na dvou proběhlých festivalech, se dále využijí a neskončí na skládce. A možná právě vy z nich budete za půl roku jíst jogurt…

FOTOGALERIE:

MIGHTY SOUNDS
COLOURS OF OSTRAVA