Dan Bárta: Jak se třídí odpad ve světě

Před nedávnem jsme se sešli s Danem Bártou, který se stal tváří letošního ročníku projektu Čistý festival. Udělali jsme s ním dlouhý rozhovor. Jeho první část přinášíme právě dnes.

Dan je známým milovníkem vážek. Kvůli nim procestoval prakticky celý svět. Nasnadě tedy byla otázka, s jakými zajímavými způsoby třídění odpadu (nebo spíše netřídění) se setkal. Když se do toho takhle zahloubáte, tak jste asi rádi, že na českých fesťácích je třídění díky projektu Čistý festival jednoduché, že?

danbartajpgUpřímně řečeno, jezdím spíš do destinací, kde si lidi s takhle civilizovanými návyky jako je třídění odpadu hlavu moc nelámou. takže jsem se spíš setkal s neuvěřitelným bordelem. Ve Swazilandu, tedy na hraničním přechodu z Jihoafrické republiky do Swazilandu, vám všechno, co si koupíte, zabalí do černého mikroténového pytlíku. Chlápek si koupí pikslu piva, prodavačka mu jí strčí do pytlíku (tím se asi na světě symbolizuje pokrok, balením zabaleného), on zaplatí, ujde metr, pikslu z pytlíku vyndá, otevře ji, pytlík odhodí, vítr jej vezme… krajina tam je tmavě hnědá, prašná, suchá na troud, monotónní, s trnitými, nízkými, drobnolistými stromy. Z každého vlají desítky černých igelitek jako smuteční fábory, lidé jsou hubení, tak zvláštně bezprizorní, každý třetí je HIV pozitivní, každý pátý má žloutenku, tuberkulózu, salmonelózu nebo jinou parádu – to kdyby chtěl být u nás někdo hrozně chudý a nešťastný…

V Indii zase, v Munnaru, je hotel – celkem slušný – jakkoliv ze záchoda vede trubka dlouhá, trochu šikmo dolů rovnou nad řeku… v každém pokoji je koš vyložený igelitem. ráno přijde hodný mladík, usmívá se na celý vesmír, pytel vymění za čistý, prázdný. Všechny ty zpola plné sesype do velkého koše, projde chodbou mezi pokoji až na balkon a začne třídit. Vyndá všechny velké petky, vyhrabe víčka a petky pečlivě uzavře. Pak je jednu po druhé nahází s rozmachem a dojemnou vážností přímo do proudu řeky. Fatalistickým, meditativním okem je pozoruje, ty milé loďky poselství dobra, víry, míru, jógy, duchovna, vibrací, svobody, energie a harmonie, jak mezi kusy betonu a hromadami hadrů a žluté zeleniny poskakují kalnou vodou, dokud nezmizí v zákrutu za horou odpadků, opuštěny a ponechány napospas přírodě, chmch, na své strastiplné pouti na sraz všech pet lahví světa, do oceánu. Pak chvilku stojí jen tak. Klakson autobusu jej vytrhne z milostiplného snění. Zpřítomní se, drobně otřese. Zbytek z koše vysype nevzrušeně přes zábradlí hotelového balkonu a jde si dát čaj.

S Danem se můžete setkat již tuto sobotu na JamRocku v Žamberku, kde hraje od 18:30 se skupinou ALICE!