Srpnové třídění – díl 1 plasty

V srpnu mají čisté festivaly dva víkendy volno, proto jsme se rozhodli zkrátit čekání na další akce seriálem o třídění odpadů. To, že nejsou festy totiž neznamená, že přestáváme třídit odpady.

V první díle seriálu se mrkneme na plasty. Vědeli jste, že pokud plastovou petku nebo kelímek nevytřídíte, odvezou se rovnou na skládku? A tam budou ležet osmdesát let, než se rozloží. To vlastně znamená, že my budeme ležet v klidu pod drnem, zatímco petka se stovkami tisíc dalších bude ležet na hromadě někde za městem. Bohužel každý z nás ročně vytřídí 25 kg plastu, zbývajících 70 kilo skončí na skládce.

Jak dlouho se na skládce
rozkládají plasty? plast_pet1

Igelitová taška: 20-30 let

PET lahev a kelímek : 50-80 let

Polystyren: NIKDY se nerozloží

Plasty: ze žlutého kontejneru až do bundy!

Každý kousek plastu, který skončí ve žluté nádobě má svoji cestu, svůj příběh. První kilometry urazí na třídící linku, kde se rozdělují podle druhu plastu. Petky, igelitové obaly nebo polystyren se oddělují od ostatních plastů, které se slisují do balíků, namelou, a za tepla se lisují do forem. Takto vznikají odpadkové koše, dlažba, zahradní nábytek nebo protihlukové stěny u dálnic. Petky se rozemelou na drobné kousky, které se důkladně vyčistí a přeměňují na vlákna. Z takto vyrobených vláken se vyrábějí koberce, textilie nebo teplé výplně spacáků a zimních bund.


plast_fleeceplast_dlazba

Mýty a pověry o
třídění plastů

ŘÍKÁ SE:
Před vhozením do kontejneru musíte z petky odstranit etiketu a víčko?
PRAVDA JE:
Petky můžete hodit do kontejneru i s etiketou a víčkem, protože na třídící lince se vše odstraní. Jediné, co je třeba, je sešlápnout petku, aby zbytečně nezabírala spoustu místa.
ŘÍKÁ SE:
PVC je taky plast a patří do žlutého kontejneru?
PRAVDA JE:
Linoleum nebo novodurové trubky, které jsou vyrobeny z PVC, nepatří mezi ostatní plasty. PVC totiž nejde tepelně zpracovat s ostatními plasty – při jeho zahřátí uniká chlór a další nebezpečné zplodiny.
ŘÍKÁ SE:
Kelímky od jogurtu, jiných potravin nebo od kosmetiky musím důkladně vymýt?
PRAVDA JE:
Plastové obaly s malým znečištěním nevadí, pochopitelně je třeba vylít zbytky šampónu a nenechat v kelímku polovinu jogurtu. Pouze mastné kelímky, například od paštiky, by se měly vymýt teplou vodou.