Velká festivalová seznamka – díl 3

Naše dnešní seznamka potěší především ty nejkovanější rockery. Přesně za 122 dní totiž začne ve Spáleném Poříčí u Plzně 11. ročník festivalu Basinfirefest. Pokud se tam vydáte, tak se za vcelku slušné peníze seznámíte s pořádnou dávkou opravdu solidních kapel z USA, Evropy i domácích luhů a hájů. Pokud máte raději méně údernou hudbu, můžete se od čtvrtku 27. června vydat na druhý konec republiky, do Frýdku-Místku. Tam se uskuteční jubilejní 10.ročník multižánrového festivalu Sweetsen fest, který slibuje originální zážitek. Objevovat na něm totiž můžete talentované kapely výhradně z beskydského podhoubí, které dalo v minulosti vzniknout celé řadě hudebních hvězd. Na festivalu se neplatí vstupné, stejně tak kapely hrají bez nároku na honorář. Nicméně každý návštěvník může přispět na charitativní sbírky, které každoročně desítkami tisíc korun podporují dobročinné organizace.

BASINFIREFEST

Jako jeden z mála českých festivalů Basinfirefest již od října zveřejňuje vystupující kapely. Do dnešního dne jich pořadatelé představili více než šedesát, stejně tak už na konci roku byla vyprodána první várka nejlevnějších vstupenek. Takže na rozdíl od jiných čistých festivalů, u kterých představujeme vystupující kapely jako jedni z prvních, přichází u Basinfirefestu naše festivalová seznamka tak trochu s křížkem po funuse. Abyste nepřišli zkrátka, tak podrobněji představíme pár největších hvězd, ke kterým nám pořadatelé poslali nejžhavější informace.

Asi nejočekávanější z doposud oznámených hvězd Basinfirefestu jsou holandští Within Temptation. Této kapele z pozice frontmanky vévodí zpěv Sharon den Adel. Metalová formace zažila po roce 1996, kdy byla založena, poměrně rychlý vzestup. Doposud prodala přes 3 miliony desek a vyprodala spoustu koncertů po širým nebem i hal. Poslední turné Within Temptation navštívilo přes půl milionu lidí, přičemž pražský koncert byl vyprodaný dlouho dopředu. Ve Spáleném Poříčí prý předvedou holandští jemní tvrďáci parádní show, takže více argumentů, proč se vydat na jejich koncert, už asi nepotřebujete. Anebo ano?

Tak tady je další. Z dánska dorazí legendární Pretty Maids. Proč legendární? Málokterá metalová formace se drží na výsluní a v popřední zájmu fanoušků více než 30 let. Ano, čtete dobře. Pretty Maid vznikli už v roce 1981 v dánském městě Horsens a je třeba říct, že vůbec nepatří do starého železa. V březnu by totiž měli vydat novou desku s názvem Motherland. A z materiálem z tohoto alba přijedou také na Basinfirefest. Jak se jim nové věci povedly můžete hodnotit na novém singlu Mother of All Lies.

Z Dánska dorazí také trash metalová formace Raunchy. Parta, která v minulém roce oslavila 20 let existence, se dostala do povědomí posluchačů hardrocku svými pěti alby. Hudební publicisté například velmi dobře hodnotili jejich poslední cd z roku 2010 s názvem A Discord Electric. Novou desku vydali před několika týdny také němečtí Alpha Tiger – další parta, která se představí ve Spáleném Poříčí. Fanoušci se mohou těšit na speed a heavy metal, který je velice často přirovnáván ke stylu legendárních Iron Maiden. A je dlužno dodat, že právem. Jeden z posledních singlů s názvem From Outer Space je „Maidnům“ tak blízký, že během celého poslechu čekáte, odkud vyskočí Eddie.

Termín konání:
27.6. –30.6.2013

Místo konání:
Spálené Poříčí

Oznámené kapely:
Alpha Tiger (Ger), Coal Chamber (Usa), Dark Tranquillity (Swe), Emergency Gate (Ger), Within Temptation (NL), Rising Dream (Cro), Hardcore Superstar (Swe), Raunchy (DK), Uneart (Usa), CZ: Aleš Brichta Projekt, Airfare, Doga, Kern, Krucipüsk, Olympic, Turbo, Visací zámek, Vypsaná fixa, Walda Gang, Wohnout, ZNC a 45 dalších kapel

Vstupenky:
800 Kč na tři dny (cena do 31.3.)– předprodej Basinfirefest.cz

Další výdaje:
kemp (čtvrtek 18:00 – pondělí 10:00)

Internetové stránky:
www.basinfirefest.cz

sweetsen foto
Originální Sweetsen fest navštíví každoročně hodně přes 10 000 diváků

SWEETSEN FEST

Zjistili jsme, že i když je frýdecko-místecký Sweetsen fest jako jediný součástí projektu Čistý festival nepřetržitě již šestým rokem a vystupují na něm poměrně známé kapely, stále není v podvědomí lidí například v Čechách nebo na jižní Moravě. To i přesto, že se jedná svým konceptem o jedinečný festival v rámci celé Evropy. Proto jsme se rozhodli tento nepříliš tradiční event z beskydského města představit ve festivalové seznamce trochu podrobněji.

Asi největší zajímavostí a originalitou Sweetsen festu je, že na pódiích mohou vystoupit pouze umělci a kapely, které pocházejí výhradně z Frýdku-Místku a okolí. Právě díky festivalu je Frýdecko-Místecko již několik let líhní kvalitních interpretů v celé řadě uměleckých směrů. Jmenovat můžeme například držitele několika cen Anděl v kategorii worldmusic Tomáše Kočka, legendární undergroundovou kapelu 90. let Prouza nebo poslední finalisty RGM Live Space, mladou poprockovou formaci Dolls in the Factory.

Sweetsen fest je však kromě specifika při výběru kapel zajímavý ještě v dalších věcech. Na festivalu se neplatí vstupné, nicméně každý návštěvník může přispět libovolnou částkou do charitativních sbírek, které podporují dobročinné organizace. Velkou zajímavostí je, že jedna za čtyř scén je věnována výhradně malířům a fotografům. Takže během festivalu si můžete při ležení v trávě vychutnávat umělecká díla a také performance známých českých umělců, kteří však nepracují s kytarou, ale se štětcem a objektivem. Spoustu z vás potěší, že jedna scéna je věnována výhradně DJs a MCs. Takže dlouhá trika a široké kalhoty si rozhodně nezapomeňte doma.

Jubilejní 10. ročník festivalu by měl podle pořadatelů přivézt na pódia několik překvapení. Vybraní umělci z Frýdku-Místku si totiž budou zvát své kamarády z řad těch nejlepších českých a slovenských kapel, se kterými předvedou speciální jamová vystoupení. Zatím je ještě tajemstvím, kdo přesně si přijede do Beskyd zahrát, ale určitou nápovědu můžete najít na stránkách festivalu. Mile překvapeni mohou být také vozíčkáři, pro které bude připraven stoprocentně bezbariérový festival od parkování, přes přístup k pódiu, občerstvení a hygienickému zařízení.

Termín konání:
27.6. – 29.6.2013

Místo konání:
Frýdek-Místek (stadion Slezan)

Oznámené kapely:
Tomáš Kočko, Downbelow, Prouza, RK130, David Stypka a Bandjeez, Madfalls, René Souček, Dolls in the Factory, Slepí Křováci a dalších 40 kapel, Djs, Mcs a performance

Vstupenky:
Vstup a parkování zdarma

Internetové stránky:
www.sweetsen.cz