Na českých festivalech třídilo odpady sto tisíc fanoušků hudby

Nepořádku na domácích festivalech odzvonilo. Své o tom ví téměř sto tisíc návštěvníků letošních open-airů. Ti díky projektu Čistý festival aktivně využívali barevné koše na třídění odpadů. Jak moc lidé na festivalech odpad třídili? Recyklované plasty z letošních festivalů by stačily na výrobu spacáků pro všechny obyvatele stanového městečka Rock for People. Recyklované sklo by pak pokrylo spotřebu všech barů na festivalu Votvírák.

Projekt Čistý festival se letos zaměřil na to, aby třídění odpadů na dvaceti letních akcích bylo zábavnější. Z festivalových pódií hráli lidem Tata Bojs na nástroje vyrobené z recyklovaných materiálů. Například frontman Milan Cais využil místo paliček plastové láhve a místo bicích papírové krabice. Úspěch sklidila na téměř dvou desítkách festivalů také bubenická show Recyklas, která se odehrávala také u speciálních festivalových košů na třídění odpadů. Show je zvláštní v tom, že čtyři bubeníci využívají jako svůj hudební nástroj barevné popelnice na třídění plastů, papíru, skla a nápojových kartónů.

Především mladí lidé ve velkém navštěvovali stánek, kde je možné odevzdávat tříděný plast a papír za odměny. Pořadatelé projektu Čistý festival tam pro ně připravili překvapení ve formě setkání s celou řadou známých celebrit. Jednou z osobností byl populární moderátor Pavel Cejnar. Jak sám uvedl, podpora projektu Čistý festival je pro něj samozřejmostí: „Každý chce mít u baráku hezkou čistou zahradu, kde bude příjemně trávit svůj volný čas. Na festivalech by to mělo být stejné. Proto jsem tady a snažím se lidi přesvědčit, aby odpady třídili.“

tatabojs petTata Bojs odehráli část koncertů na recyklované nástroje

Zábavná nota skutečně přesvědčila rekordní množství lidí k tomu, aby na festivalech třídili odpady. Téměř sto tisíc lidí letos vytřídilo třicet pět tun odpadu. Projekt Čistý festival se stará o to, aby byl veškerý vytříděný odpad recyklován. Podle výzkumu by veškeré vytříděné plasty z českých festivalů mohly posloužit jako dva kilometry dlouhý chodník z recyklovaných dlaždic. Ten by bez problémů stačil k vydláždění všech nezpevněných ploch v areálu lesoparku, který od letošního roku využívá Sázavafest. Recyklované plasty z letošních open-airů by ale také mohly zahřát všechny obyvatele stanového městečka festivalu Rock for People. Ze všech vytříděných plastů by totiž bylo možné vyrobit umělá vlákna, která by vyplnila zhruba osm tisíc spacáků.

Rovněž tříděné sklo a papír by bylo možné využít na českých festivalech. Z recyklovaného papíru vytříděného na letošních festivalech by se dalo vyrobit takřka třicet tisíc rolí toaletního papíru. To bezpečně pokryje spotřebu návštěvníků na všech toaletách jednoho ročníku festivalu Colours of Ostrava. Vytříděné sklo je možné recyklovat k výrobě více než jednoho tisíce nových láhví, které by za rok posloužily jako obal veškerého tvrdého alkoholu, který vypijí lidé na festivalu Votvírák. Takže díky třídění odpadu by mohl být i příští ročník festivalů zábavnější.

trideni plastu

Třídění plastů na festivalu Rock for People