Život festivalového pořadatele: Benátská noc

Jaké jsou příhody pořadatelů čistých festivalů? Přinášíme nový seriál o pořadatelích letních akcí! O Benátské noci jsem si povídali s jejím šéfem Pavlem Mikezem.

bn1Kotel pod pódiem na Benátské noci patří k nejlepším v Česku

Pavel Mikez pochází z Liberce a festival pořádá již 23 let. Hlavní myšlenkou, proč s festivalem začal, bylo kulturní využití Malé Skály, kde se Benátská původně konala. Začalo se malými koncerty, které nakonec vyústily v jeden veliký mejdan! Poté co se v posledních ročnících náštěvníci na Malé Skále několikrát při dešti topili v bahně, přestěhoval Pavel Mikez festival do moderního areálu Vesec, kde se letos Benátská odehraje již počtvrté.

Co všechno musíte během roku zvládnout, aby festival mohl v létě proběhnout a potěšit opět davy návštěvníků? Kdy začíná organizace dalšího ročníku, čím začínáte každoročně připravy?

Přípravy na další ročník začínají vlastně už v průběhu předchozího ročníku a jedná se o celoroční práci. Sponzoři, zajištění programu, propagace, prodej vstupenek, smlouvy s partnery, povolení, a tak dále…

Které období v roce je nejvíce náročné pro organizaci takové akce? Máte čas na dovolenou nebo spíše jezdíte za inspirací na zahraniční nebo jiné festivaly?

Nejhektičtější je podzim, hlavně pro nasmlouvání velkých partnerů a zajištění kapel, a pak těsně před festivalem finální přípravy. Osobně na zahraniční festivaly nejezdím, nezbývá mi na to čas. Pokud nějaký mám, věnuji ho rodině a relaxaci.

Mohl byste fanouškům čistých festivalů prozradit nějakou neočekávanou příhodu za léta pořádání festivalu, na kterou dnes s úsměvem vzpomínáte?

Když Chinaski, tehdy ještě pod názvem Starý hadry, přijeli na Malou Skálu na festival o měsíc dříve!

Ještě nám prozraďte na jakou specialitu kterou bude festival odlišný od jiných, ať už z hlavního, nebo z doprovodného programu, se letos návštěvníci mohou těšit?

Letos připravujeme den s IQ Landií, kde budou moci návštěvníci festivalu po celý den sledovat vědeckonaučné pokusy.

bn2

Benátská noc přínáší tradičně akční doprovodný program