Colours odhalují první trumfové karty

Colours of Ostrava se tento týden umístily v soutěži Festival Awards Europe 2014 mezi dvanácti nejlepšími evropskými festivaly v kategorii Best Major Europan Festival. Co je ale pro fanoušky této jedinečné kulturní události ještě důležitější? Colours ohlásily další velká jmen pro letošní ročník!


MIKA foto mail1

Mika rozzáří Colours of Ostrava

Při prvním poodkrytí tajenky s názvem Headlineři, navázali organizátoři festivalu plynule na poslední velký koncert loňského ročníku. Při svém výběru totiž zůstali na britských ostrovech, odkud k nám po Johnu Newmanovi letos zavítá jeho kolega Mika. Můžeme se tak opět těšit na líbivý britský pop, který bude v podání Miky jistě osobitý a radostný, což bez skrupulí dokazuje jeho největší hit Relax, Take It Easy.

 

Hned druhým velkým jménem, které v Ostravě představí svou živou show, je uskupení Caravan Palace, pocházející z Francie. Tato sedmičlenná parta muzikantů vzbuzuje velká očekávání. Už jen proto, že hudebním stylem představují současný fenomén bořící české taneční párty…ano, řeč je o electro swingu. A ten ovládají opravdu zdatně! Důkazem je hned první stejnojmenné album Caravan Palace, které se po svém vydání v roce 2008 drželo na jedenácté příčce oblíbenosti hitparády French album chart dlouhých šedesát osm týdnů!

 

Tuto středu Ostravské barvy nabídly hudebnímu světu další velká jména, a že se vytáhli i napodruhé. Hlavně švédským písničkářem folkového ražení  José Gonzálezem. Jeho klidné, intimní a zároveň energií nabité zpívání, doprovázené originální hrou na akustickou kytaru se vrylo do paměti jeho příznivcům zejména díky osobitému přepracování cover písní. Jistě nám dáte za pravdu, že mezi nejoblíbenější kousky patří písně Hearthbeats (The Knife), či Teardrop (Massive Attack). Posledním světově úspěšným a zároveň autorským počinem švédského folkového talentu je soundtrack k filmu Walter Mitty a jeho tajný život, z něhož vzešel melancholický hit Stay Alive.

 

Daleko méně známým, o to více milým překvapením, se mohou stát The Cinematic Orchestra. Početná sestava okolo zakladatele a leadra Jaye Swinscoea působí na světové hudební scéně od roku 1999. Prozatím posledním velkým zveřejněným jménem je legendární a průkopnická sestava drum´n´bassu Roni Size & Reprazent z Velké Británie. Ne náhodou tak získali v roce 1997, uprostřed britpopové mánie, zvučnou cenu Mercury Prize za album New form, považované za jeden z revolučních počinů světové elektronické hudby.