Festivaly Rock for People a Zámostí získaly titul ČISTÝ FESTIVAL ROKU 2014

Návštěvníci Rock for People už potřetí v řadě třídili nejlépe ze všech čistých festivalů. Do Hradce tak putuje recyklační hattrick. Poprvé si cenu odnáší návštěvníci festivalu Zámostí v Třebíči. Oba festivaly za vítězství obdrží finanční prémii a speciální plaketu.

rfp image 2015

Královéhradecký festival Rock for People už potřetí za sebou obhájil titul nejlepší ČISTÝ FESTIVAL v kategorii nad 5 000 návštěvníků. V kategorii do 5 000 návštěvníků získal prvenství festival Zámostí, který na titul dosáhl hned po premiérovém ročníku mezi čistými festivaly.

V soutěži bylo hodnoceno, kolik odpadu průměrně vytřídí jeden návštěvník během jednoho dne konání festivalu. Na Rock for People to bylo 0,231 kilogramů, na Zámostí pak jeden návštěvník vytřídil za jeden den dokonce 0,234 kilo plastů, papíru a skla. Medailové pozice v kategorii nad 5 000 návštěvníků obsadily dále festivaly Sázavafest a Benátská noc, v kategorii do 5 000 návštěvníků to byly festivaly Budišovské Letnice a Povaleč.

V Hradci Králové je skvělý výsledek především dílem skvělého systému pořadatelů, kteří za posledních několik let vyvinuli propracovaný systém třídění a svozu jednotlivých druhů odpadů. Ty jsou ještě v areálu rozděleny na speciální třídící lince. V Třebíči má největší zásluhu na celorepublikovém vítězství skvělá spolupráce pořadatelů se svozovou společností ESKO-T. Na festivalu se velká část odpadů třídila přímo na stáncích. Prodejci zde dokonce oddělovali bílé a barevné sklo.

V minulém roce se do projektu Čistý festival zapojilo celkem 95 000 návštěvníků na dvaceti vybraných festivalech. Pokud sečteme vytříděný odpad z čistých festivalů za uplynulých osm let, dostaneme se na neuvěřitelných 250 000 kilo plastů, papíru, skla a plechovek. Návštěvníci čistých festivalů tak mohou být na sebe za tento výkon rozhodně pyšní.


Výsledky soutěže ČISTÝ FESTIVAL 2014

Akce nad 5 000 návštěvníků

1. Rock for People 0,231 kg*
2. Sázavafest 0,034 kg*
3. Benátská noc 0,030 kg*

Akce do 5 000 návštěvníků

1. Zámostí 0,234 kg*
2. Budišovské Letnice 0,195 kg*
3. Povaleč 0,129 kg*

* Vytříděný odpad (plast, papír, sklo, plech) na jednoho návštěvníka a jeden den konání akce