Příběh plastového kelímku No3

Za uplynulých sedm let našeho společného setkávání na letních akcích jste jich vytřídili neuvěřitelných milion a půl! Víte ale co se s vašimi plastovými kámoši děje po skončení fesťáku? Je tady závěr příběhu plastového kelímku!

image trideni1Takhle se vloni třídily kelímky na Sázavafestu

Dohrála poslední kapela, dopili jste poslední pivko a po pořádném hudebním běsnění se odcházíte prospat. Někteří domů, jiní si atmosféru fesťáku ještě užívají posledních pár hodin ve stanovém městečku. Nedaleko stanového městečka si závěrečné festivalové chvíle užívají taky plastové kelímky. Stejně jako návštěvnici v kempu taky oni přečkali noc pěkně pohromadě ve velkoobjemovém kontejneru v zákulisí akce. Při rámusu u balení stánků a hudebních pódií si moc neodpočinuli a tak se na svou další cestu vydávají s lehkou kocovinou.

image tridici linka

Rock for People má přímo v areálu vlastní třídící linku

A kam že se to vlastně po fesťáku přesouvají? Speciální nákladní auto ze svozové společnosti naloží kontejner plný kelímků a dalšího plastového odpadu na svá bedra a odváží náklad na místo zvané třídící linka. Tam se kelímky oddělí od ostatních druhů plastů, jako jsou například sáčky a jiné plastové obaly. Potom samostatně pokračují k lisovacímu stroji, který plastové kámoše slisuje do objemných balíků. V této formě vyráží kelímky na svou poslední cestu.

image balikyplasty

Plasty slisované do balíků před odvozem k recyklaci


Jejich závěrečnou zastávkou jsou továrny konkrétních zpracovatelů, ve kterých kelímky nejdříve rozemelou na malé kousky, zvané flakes. Drobné plastové kousky pak za použití vysoké teploty lisují do různých forem a vyrábí z nich za pomocí dalších přísad nové, velice užitečné věci. Díky tomuto zpracování vznikají například dlaždice do měst nebo k rodinným domkům, odhlučňovací stěny k dálnicím a železnicím, odpadkové koše, nebo zahradní nábytek. Je tedy dost možné, že se s plastovými kámoši z léta nyní potkáváte pravidelně, možná i každý den a přitom o tom nevíte.

image flakes

Rozemleté plastové flakes před roztavením do formy

Vzpomeňte si občas na to, že taky kelímek může žít druhý život. Nejlépe až za pár měsíců na oblíbeném fesťáku vystojíte frontu na nový kelímek a budete uvažovat, co s ním udělat po použití. Těšíme se v létě u žlutých košů na plasty a na stánku ČISTÝ FESTIVAL na viděnou!