Recyklační automat ohromil letiště v Praze

Ti z vás, kteří jste vloni byli na čistých festivalech Rock for People, Sázavafest a Dočesná, jej dobře znáte. Řeč je o Céčkomatu, který dokáže přeměnit použité PET láhve na céčka. Neobvyklý automat našel v zimě domov na letišti Václava Havla v Praze-Ruzyni, kde rozdává céčka udiveným cestujícím.

ceckomat2
Přístroj z dílny portálu Samosebou.cz lidi hravou formou motivuje ke třídění PET láhví. Princip je velmi jednoduchý. Když dopijete svou oblíbenou limonádu, prázdnou láhev nejdříve pomocí lisu na přístroji zmáčknete. Následně ji vložíte do otvoru Céčkomatu. Ten vám za odměnu vydá hrst recyklovaných céček. Podle aktuálních statistik Céčkomat denně na letišti zvládne takto recyklovat osm set plastových láhví.

Proces recyklace plastových láhví popisuje Mirek Ruml ze Samosebou.cz: “Céčkomat PET láhev nejdříve rozseká na malé kousky, takzvané flejky. Poté je změní v granulát, který se přidává do výroby nových výrobků z plastů. V tomto případě jsou tím recyklovaným výrobkem céčka. Céčkomat je unikátní v tom, že lidé celý proces uvnitř přístroje vidí přes průhledné sklo.“

V loňském roce jste si vyzkoušeli Céčkomat na vlastní oči hned na třech čistých festivalech. V areálech Rock for People, Sázavafestu a Žatecké Dočesné se tak znenadání objevilo velké množství recyklovaných céček, které vás zdobily při mejdanu pod pódii. A nejinak tomu bude taky letos. Až se venku oteplí a rozezní se první tóny kapel z pódií, opustí Céčkomat pražské letiště a vydá se za vámi na čisté festivaly rozdávat céčka.

ceckomat1