Život festivalového pořadatele: Chodrockfest

Festivaly jsou za dveřmi a my přinášíme poslední díl seriálu o jejich pořadatelích. Naše příjemná povídání o zákulisních radovánkách uzavírá Jan Halík, sympatický a velmi nadšený pořadatel plážového fesťáku Chodrockfest.

{col6}

Janu Halíkovi je dvacet sedm let. Pochází z Domažlic, tedy z místa, které je i dějištěm festivalu Chodrockfest. Střídavě žije v Domažlicích a pracovně během týdne v Plzni. Vždy se ovšem rád vrací do svého rodného města. Letos dokončuje studium práv, což je v kombinaci s blížící se festivalovou sezónou docela náročné.

Kolik ročníků má festival Chodrockfest za sebou a jaká místa konání v průběhu let vystřídal?

Letos nás čeká pátý ročník, takže vlastně půlkulatiny, které se chystáme pořádně oslavit. Chodrockfest je specifickým festivalem právě díky svému prostředí, které se za celou dobu nezměnilo. Festival se odehrává v malebném jezdeckém areálu místního oddílu Start, kde se po zbytek roku jezdí na koních. Někteří návštěvníci začali festival označovat jako plážový a to právě díky převážně písčitému povrchu. Skvělé je i terasovité uspořádání a dostatek stromů, kam se dá sednout do stínu. Je to něco úplně jiného než třeba rozpálené letiště.

Co Tě přivedlo k nápadu začít organizovat festival?

Motivací bylo udělat v Domažlicích něco, co by bylo alternativní nabídkou k současně probíhajícím folklórním Chodským slavnostem. Výsledek prvního ročníku předčil naše očekávání a ukázalo se, že jsme vyplnili prázdné místo. Od té doby budujeme tradici a snažíme se stále zlepšovat.

Jak velký tým se podílí na pořádání Chodrockfestu? Jste ve stejné sestavě od prvního ročníku, nebo se v průběhu let vaše parta rozrostla?

Základní realizační tým je stále ve stejné sestavě, tedy čtyřčlenný. Začínali jsme jako přátelé, které žene chuť společně něco dokázat a zároveň se při tom bavit. Ze zábavy se pak stala i trochu práce. Chodrockfest není jediným festivalem, který realizujeme.

Co všechno musíte během roku zvládnout, aby mohl festival v létě proběhnout a potěšit opět davy návštěvníků?

Je spousta věcí, které jsou vidět, ale pak ještě možná více věcí, které vidět nejsou a bez kterých by festival být nemohl. Základem je ale samozřejmě dobrá dramaturgie a vytvoření kvalitního zázemí pro návštěvníky. Jako většina kulturních akcí i my jsme do jisté míry závislí na partnerech akce, respektive právě ti přímo ovlivňují cenu vstupného, či množství a kvalitu účinkujích. Takže i shánění partnerů je důležité. V tomto směru je skvělé, že festival již má dobré jméno a hodně lidí nás tím pádem zná.

Které období v roce je nejvíce náročné pro organizaci takové akce? Máš čas na dovolenou nebo spíše jezdíš za inspirací na tuzemské, či zahraniční festivaly?

Volnější je spíše podzim a samozřejmě léto je náročné. Zejména proto, že Chodrockfest není jediný, který realizujeme. I tak si ale najdu čas na dovolenou. Na festivaly vyjíždíme, ale je pravda, že když člověk absolvuje ty vlastní, tak na dovolenou pak jede raději spíše někam jinam než opět na festival.

Jak jsi na tom s tříděním odpadů přes rok? Třídíš běžně doma i ve společnosti?

V třídění jsem na tom dobře. Doma třídíme už léta, a protože jsem si na to zvykl a považuji to za správné, tak třídím i sám.

Mohl bys fanouškům čistých festivalů prozradit nějakou neočekávanou příhodu za léta pořádání festivalu, na kterou dnes s úsměvem vzpomínáš?

Nejraději asi vzpomínám právě na první ročník, kdy jsme šli po hlavě do něčeho, co jsme přesně neznali. Byl v tom obrovský kus nadšení a touhy dokázat ostatním pochybovačům, že se to podaří. I přes dobrou přípravu jsme si na vše nevzpomněli. Třeba jsme měli málo brigádníků, takže jsme toho spoustu dělali sami, včetně bourání a stavby scén, či úklidu. Dnes už bychom to asi fyzicky nedali. To jsem pak z únavy usnul i ve stoje během dne, což se mi do té doby nikdy nestalo.

Ještě nám prozraď na jakou zajímavost, kterou budou váš festival odlišný od jiných, ať už z hlavního, nebo z doprovodného programu, se letos návštěvníci mohou těšit?

Odlišný je festival právě tím, jaký je. Prostředím, jeho atmosférou i současně probíhajícím Chodským slavnostem, které jsou jedním z největších folklórních festivalů v Česku. Domažlice jako krásné historické město přitom samo o sobě stojí za návštěvu, tak proč ji tedy současně nespojit s návštěvou Chodrockfestu. Každý rok se snažíme něco změnit, vylepšit anebo přidat. Určitě opět připravíme něco nového v rámci doprovodného programu, ale zatím není vše potvrzené, takže se zveřejněním ještě počkám.

{/col}

{col6}

Chodrockfest je pohodový plážový festival

{/col}