25.7.2010 Kadaň vysmátá, Hradiště uplakané

kadan_image25.7.2010 Kadaň vysmátá, Hradiště uplakané

Dva festivaly – každý na opačném konci Česka – jsme navštívili o víkendu. Pod kadaňským hradem se během dne roztrhaly mraky a bylo nádherně, v Uherském Hradišti však pršelo a pršelo.

Pokud bychom dělali soutěž o nejkrásnější a nejoriginálnější český festivalový areál, pak by Kadaň zřejmě jednoznačně zvítězila. Na jedné straně řeka Ohře, na druhé hrad s náměstím ohraničeným starobylými hradbami a vstup na festival přímo skrz ně, no a na třetí panelové sídliště. Uprostřed toho všeho hrály celou sobotu od rána až do noci tři scény a mezi nimi pendlovalo pět tisícovek vysmátých návštěvníků. Důvod pro úsměv na tváři nejen přineslo počasí, které se během dne „vybralo“, ale také snaha o získání certifikace Čistý festival. Návštěvníci dělali vše proto, aby byl areál čistý, pořadatelé jim k poskytli dobré zázemí pro třídění odpadu. Na rozdíl od jiných festivalů velice aktivně třídili i stánkoví prodejci – jinými slovy řečeno, kdyby jste jednoduše chtěli vidět, jak má vypadat čistý festival, vydejte se za rok do Kadaně. Náš květinový stánek byl jen pověstnou třešničkou na dortu, vytřídili jsme zde spoustu plastu i papíru, návštěvníci vytvořili hada z 12275 kelímků, což zaujalo i zpěváka finských Waltari – hlavní hvězdy festivalu – který se přišel osobně podívat. Právě před vystoupením Waltari pořadatelé převzali certifikát ČISTÝ FESTIVAL.

Letní filmová škola v Uherském Hradišti byla taky čistá – déšť spláchl vše včetně návštěvníků pod střechy kinosálů. Náš květinový stánek navštívilo vzhledem k počasí poměrně dost lidí, nicméně chladno a deštivo příliš nemotivovalo ke konzumaci a produkci odpadů, proto se „filmovka“ zařadila na chvost naší festivalové kelímkové tabulky. Dlužno dodat, že malé množství vytříděných kelímků neznamená, že by festival nebyl čistý. Právě naopak, pořadatelé Letní filmové školy vytvořili pro třídění odpadu opravdu výborné podmínky – jen to počasí…

PODÍVEJTE SE NA FOTOGALERIE Z VÍKENDU