29.7.2010 Čistý festival jde do druhé poloviny

kabt29.7.2010 Čistý festival jde do druhé poloviny

S festivaly Benátská noc a festival Štěrkovna Open Music v Hlučíně se projekt Čistý festival, který si stanovil za cíl umožnění třídění odpadu na festivalech a jeho další využití, dostává do své druhé poloviny. Jaká byla první polovina čistých festivalů a jak se mohou návštěvníci zapojit na festivalech zapojit?

Návštěvníci festivalů zatím vytřídili přes 6 tun odpadu!

Je to neuvěřitelné, ale na jedenácti doposud proběhlých open-airech zapojených do projektu Čistý festival, se podařilo na květinovém stánku návštěvníkům vytřídit celkem 6,5 tuny plastu a papíru, které tak oproti jiným rokům neskončily na skládce, ale byly předány k dalšímu využití. Zcela samostatnou kapitolou je festival Rock for People, kde se na třídící lince podařilo navíc vytřídit 1 tunu hliníku a 2 tuny skla. Také díky tomu, že celkem 314 tisíc plastových kelímků návštěvníci přinesli a vytřídili, byly festivalové areály skutečně čisté a zcela zmizela pověstná „kelímkově křupací chůze“ na festivalech. Rekordmanem mezi festivaly je jednoznačně hradecký Rock for People, který překonal předchozí rekordy žamberského JamRocku a Votvíráku. V Hradci Králové se podařilo vytvořit z kelímků hada dlouhého 1155 metrů a tím byl vytvořen oficiální český rekord. Zajímavostí je, že kdyby se spojily kelímky ze všech festivalů, pak by had měřil tři a půl kilometru.

Čistý festival na Benátské noci a Štěrkovně

O nadcházejícím víkendu se mohou do projektu Čistý festival zapojit návštěvníci festivalů Benátská noc v Malé Skále a Štěrkovna Open Music v Hlučíně. Návštěvníci budou mít na těchto festivalech možnost třídit odpad jak na stánku Zelený bod, kde budou za přinesené plasty a papíry odměněni dárky, tak v rámci areálu. Pro tento účel společnost EKO-KOM, a.s. všem zapojeným festivalům předává pytle na tříděný odpad. Kromě skvělých kapel, mezi kterými nebudou na víkendových festivalech chybět Gary Moore, Kabát, Chinaski, Sweet a řada dalších, si budou moci návštěvníci užít také čísté a kulturní prostředí.