Jak udržet Colours of Ostrava čisté po celé čtyři dny?

Na Colours of Ostrava se poctivě zpívalo a tančilo až do ranních hodin. Stejně poctivě se třídil také odpad. Zajímá vás, jak jsme zvládli udržet megalomanské Dolní Vítkovice v čistotě po celý fesťák? Rádi vám to prozradíme!

{col6}

Veškerá příprava na údržbu čistoty tak velkého festivalového areálu, jako je Dolní oblast Vítkovic, začíná už několik týdnů před samotným vypuknutím akce. Prvním důležitým krokem je zajištění dostatečného množství velkokapacitních kontejnerů na tříděný odpad. V případě Colours of Ostrava je dodává místní svozová společnost OZO, která z areálu průběžně sváží objemné nádoby s odpadem.

Druhým důležitým krokem je stanovení ideálního počtu sběrných míst a jejich následné rozmístění v areálu. Jednoduše musíme návštěvníkům poskytnout ten nejlepší komfort tak, aby kvůli odhození tříděného odpadu nemuseli dělat spoustu kroků navíc. Letošní ročník ostravských barev tak čítal historicky největší počet sběrných míst na třídění plastů, papíru a plechovek. Jejich počet se zastavil na čísle čtrnáct.

Aby byla sběrná místa schopna nepřetržitě pojmout vytříděný odpad, povolali jsme do akce našeho zkušeného řidiče Tomáše, kterého znáte z festivalů jako toho s čtyřkolkou a přívěsem. Řidič průběžně objíždí areál a sváží naplněné vaky ze sběrných míst do velkoobjemových nádob. Čtyřdenní obsluhou sběrných míst stráví až šedesát hodin!

Sám by však úklid celého areálu nezvládl ani za mák. Na pomoc mu proto každoročně přichází armáda festivalových uklízečů v zelených tričkách, kteří se rozprostřou po celém areálu a sbírají tříděný odpad do různobarevných pytlů. Počet uklízečů se na letošních Colours of Ostrava vyšplhal na téměř pět set.

A co když celá ta paráda skončí? Ptáte se, kam vytříděný odpad putuje dále? Přesune se na místo zvané třídicí linka. Zde dochází k jeho roztřídění a odvozu k recyklaci. Česky k druhotnému zpracování a využití při vzniku nových výrobků. Asi byste nečekali, že například z plastového půllitru se při recyklaci stává přísada do betonových stěn u dálnic nebo do zahradních dlaždic. Dokonce také znečištěný a běžně nepoužitelný tříděný odpad nachází své uplatnění. V OZO Ostrava z něj dokáží vyrobit šetrné alternativní palivo do cementáren.

Celý proces se sběrem a tříděním odpadu, až po jeho odvoz k druhotnému zpracování dopadl letos na jedničku s hvězdičkou. Díky tomu se mohou Colours of Ostrava posedmé pyšnit titulem Čistý festival.

{/col}

{col6}

{/col}