Příběh čistých festivalů: Jak udělat z třídění odpadů světový unikát?

Když bylo Mozartovi osm let, byl to v tehdejším světě uznávaný virtuos. Prostě zázračné dítě. Čistý festival rozjíždí devátou sezónu tento týden. A je z něj celosvětový unikát. Jak se povedlo z nenápadného stánku na třídění odpadů za odměny udělat známou značku a projekt, který inspiruje pořadatele festivalů na celém světě?

Čistý festival rozjíždí devátou sezónu

Léta 1 – 4: Společně děláme festivaly čistější.

Koukat se po ostatních není nic špatného. Naše inspirace při zrodu myšlenky čistých festivalů byla docela triviální. Na jedné akci jsme zaznamenali, jak lidé dostávají za vypité kelímky pivo. To samo o sobě není špatný nápad, ale v této podobě to lze vnímat spíše jako uzavřený cyklus na podporu konzumace alkoholu. Trochu jsme si pohráli s myšlenkami a přinesli Autorizované obalové společnosti EKO-KOM projekt, který by primárně stál na třídění odpadů, díky kterému budou festivaly čistější. Pivo a recyklované dárky měly být v tomto procesu jen doprovodným produktem. Taková přidaná hodnota k tomu, že si festivaly užíváme v čistém prostředí.

Následovalo několik dní telefonátů s šéfy dvaceti velkých českých festivalů. Těm jsme se snažili během několika minut vysvětlit celý projekt. Všichni byli tou myšlenkou nadšeni. Reakce návštěvníků festivalů byla spontánní a nečekaná. Lidé trpělivě stáli dlouhé fronty na to, aby na festivalech mohli třídit odpady. A my jsme nestíhali. Nedávno nám říkal šéf Sázavafestu, že jsme mu tehda připadali jako nějací pankáči. Jo, tak to jsme teda byli a dnes jsme na to docela pyšní. Bez punkového přístupu by totiž Čistý festival v prvních letech nikdy nezaujal vás, desítky tisíc návštěvníků festivalů.

Léta 5 – 8: Třídění odpadů přináší více zábavy.

Po čtyřech letech bylo třeba posunout Čistý festival dále. Lidi totiž přestávaly bavit dlouhé řady u našeho stánku. Inspirací tehdy pro nás byl belgický nápad, kdy po festivalových areálech jezdilo speciálně upravené jízdní kolo. To mělo na sobě instalované koše na třídění a soustavu repráků. Pokud jste kolo potkali a vytřídili do integrovaných barevných košů odpad, tak vám řidič zahrál písničku na přání jako z jukeboxu.

My jsme přišli s jinou vychytávkou. Se speciálním systémem třídění odpadů ve všech festivalových areálech. Pokud jste vytřídili odpady do designových barevných košů, dostali jste za to více zábavy. Jak? Dostali jste vstupenku na náš stánek. Ten jsme totiž proměnili v improvizovanou scénu, kde se střídali Dan Bárta, Vypsaná fixa, Pavel Cejnar, Michal Hrůza nebo Wohnout. Princip byl přitom tak jednoduchý. Pokud budete na festivalech třídit odpady, tak si užijete více legrace než ti návštěvníci, kteří třídit nechtějí.

Reakce byly opět spontánní. Tentokrát především ze strany muzikantů. Na náš stánek přicházely české celebrity a chtěly fotku, jak třídí odpady. V naší sbírce tak máme Kabáty, Chinaski, Mandrage a spoustu dalších třídících muzikantů. Efekt na sebe nenechal dlouho čekat. Z třídění odpadů na festivalech se stal trend, který nikdo nemohl ignorovat.

Michal Hrůza na Čistém festivalu

Léta 9 a dále: Třídění odpadů změnilo české festivaly. A změní také váš život.

Letošní rok je pro ČISTÝ FESTIVAL opět zlomový. Přicházíme s novým konceptem, naprosto unikátní scénou REC.stage. Jaký je její princip? RECyklovaná vystoupení z naší festivalové scény si můžete RECord (nahrát) a sdílet. Proč to uděláte? Přece tím budete lákat návštěvníky festivalů k dobré věci, k třídění odpadů! Navíc, když předvedete dobrou show, tak to může změnit váš život.

Z toho vychází náš nový slogan: Třídění odpadů změnilo české festivaly. A změní také váš život. Že je to odvážné tvrzení? Nemyslíme si. Naše průzkumy ukázaly, že na českých festivalech každý rok aktivně do barevných košů třídí přes 100 tisíc lidí. Přímo na náš stánek pak navíc dorazí třídit odpady každoročně třicet až čtyřicet tisíc návštěvníků. Co je ale nejdůležitější? Porovnejte čistotu festivalů před deseti lety a nyní. Je to jako noc a den.

Zbývá odpověď na poslední otázku. Jak mění třídění život? Dnes s námi na festivalech třídí v podstatě už druhá generace. Dáme krk na to, že více než polovina té první generace, která s námi třídila na festivalech před osmi lety, má dnes vlastní domácnost a tam barevné koše na plasty, papír a sklo. Prostě jsme jim změnili život. A budeme jej měnit také letošním návštěvníkům čistých festivalů.