ROZHOVOR: Dočesná právě začíná! Na co se můžete těšit?

Poslední letošní Čistý festival je tady. Další ročník Žatecké Dočesné začíná již dnes. Za festivalem piva a dobré hudby se chystají desítky tisíc lidí. Hlavní pořadatel Jan Masopust nám prozradil, co čeká návštěvníky letošní Dočesné a několik dalších perliček o celé akci a také o svém vztahu k festivalu a třídění odpadů.

{col6}

Kolik ročníků májí žatecké slavnosti Dočesná za sebou?

Celkem padesát sedm. Letos chystáme už 58. ročník!

Jak jste se dostal k organizaci této akce?

Městské divadlo, kde pracuji, má celou organizaci Žatecké Dočesné na starosti. Takže je to moje povolání.

Jak velký tým se podílí na přípravách Dočesné? Bylo třeba v posledních letech tým rozšířit?

Kromě kmenových zaměstnanců, kterých je šest, se na organizaci spolupodílí najatí pracovníci. Každoročně najímáme zhruba devadesát brigádníků z řad studentů.

Co všechno musíte během roku zvládnout, aby mohly slavnosti začátkem září proběhnout a potěšit opět davy návštěvníků?

Je toho hodně a je to velmi rozmanité. Od jednání se sponzory a partnery, přes organizačně technické zajištění, propagaci, dramaturgii až po například manuální činnost před, v době a po skončení slavností. Nedělám to samozřejmě sám, podílí se na tom celý tým pracovníků divadla a to tak, že každý svou určitou měrou.

Které období v roce je nejvíce náročné pro organizaci takové akce? Máte čas na letní dovolenou nebo se věnujete hlavně přípravám?

Nejnáročnější je období zhruba od května do poloviny srpna a potom týden před konáním a v době konání akce. Čas na plnohodnotnou letní dovolenou nepřichází vůbec v úvahu. Samozřejmě je nutné podotknout, že přípravy probíhají již dříve. Zhruba od začátku kalendářního roku s faktem, že každý ročník se po skončení vyhodnocuje. Připomínky a návrhy se pak zapracovávají do konceptu dalšího ročníku.

A jak jste na tom s tříděním odpadů přes rok? Třídíte běžně doma i venku?

Já se snažím třídit a třídím jak doma tak na chatě. Také k tomu nabádám své nejbližší a svoje okolí.

Mohl byste fanouškům čistých festivalů prozradit nějakou neočekávanou příhodu za léta pořádání Dočesné, na kterou dnes s úsměvem vzpomínáte?

No, to bylo asi vloni, kdy jsem si právě při činnosti spojené s odpady rozbil hlavu o jeden ze stánků s pevnou střechou. Úsměvné na tom je to, že jsem byl střízlivý, což být musím, protože jsem v době konání slavností v práci.

Dočesná je oproti tradičním festivalům specifická událost, jelikož se jedná o slavnosti chmele a piva. Můžete nám prozradit na jakou zajímavost, ať už z hlavního nebo z doprovodného programu, se letos návštěvníci mohou těšit?

Jako každý rok ladíme páteční program na hlavní scéně do podoby plošných, žánrově zaměřených témat. Letos jsme připravili pro návštěvníky prostřednictvím hudebníka Filipa Benešovského a jeho přátel koncertní a scénické ztvárnění projektu THE WALL z kuchyně britské legendy art rocku skupiny Pink Floyd. V tomto projektu se představí dvaačtyřicet umělců. Je to nezapomenutelný zážitek a návštěvníci Dočesné se dozajista mají na co těšit. Rád bych je tímto pozval na slavnosti, kde si kromě zmíněné „ZDI“ mohou fanoušci hudby vybrat z různých žánrů. Na třech scénách probíhá velmi zajímavý program, který je doplněn o historické tržiště a doprovodné akce. Těšíme se na vás už 4. a 5. září. Bližší informace naleznete na www.docesna.cz

Jan Masopust pochází z Chomutova. Od roku 1972 žije v Žatci. Pracuje ve zdejším Městském divadle, kde má na starost nejrůznější věci spojené s pořádáním kulturních a společenských akcí. A to jak v divadle a kině, tak na různých akcích celoměstského charakteru. Volný čas rád věnuje hudbě, filmu, jízdě na kole a chataření.

{/col}

{col6}

{/col}