Sweetsen fest je za námi! Jak to vypadalo na nejstarším čistém festivalu?

Největší frýdecko-místecký mejdan je s námi už dvanáct let. Před osmi lety se totiž jako úplně první zapojil do projektu Čistý festival. Toto ocenění obhájil s jistotou i letos. Kromě třídění odpadů proběhla na Sweetsen festu spousta zajímavých koncertů a projektů, které jsou mezi českými festivaly unikátní.

{col6}

Přehlídka s názvem Sweetsen fest, která prezentuje výhradně frýdecko-místecké umění a projekty spjaté s kulturním a společenským životem, opět po roce posunula své dramaturgické hranice. Už samotné zahájení napovědělo tomu, že pořadatelé se letos postarali o několik neočekávaných novinek. Ve středu 24. června odstartoval Sweetsen fest koncertem v hale Polárka, kde se představil Symfonický orchestr za doprovodu frýdecko-místeckých muzikantů. Hala praskala ve švech a ovace po vystoupení byly doslova monstrózní.

Po úspěšném zahájení se benefiční mejdan přesunul o pár kroků vedle, do tradičního areálu u stadionu Slezan. Během čtvrtečního podvečera se návštěvníci rozehřáli prvními kapelními koncerty pod střechou šapito. Krátký muzikantský warm up se zvolna přehoupl do pátečního a sobotního hlavního programu na hlavním podiu Pod Svícnem. Od brzkých odpoledních hodin se zde střídala jedna kapela za druhou a dav návštěvníků se spolu s blížícím večerem nezadržitelně zvětšoval. O originální show se mimo jiné postarala vycházející hvězda Mirai, domácí matador David Stypka a jeho Bandjeez, usměvavý písničkář René Souček v doprovodu Marka Hlosty, nebo také žhavý glam rockový objev Bad Joker´s Cream.

Svůj svět na frýdecko-místeckém mejdanu opět našli i příznivci elektronické muziky. Hudební klub Stoun si na své stage připravil bohatý program v podobě DJs, kteří fanouškům nabídli styly EDM, House, Trance a v neposlední řadě také Drum and bass. Ani šapito nezůstalo pozadu. Naopak, páteční a sobotní program pod střechou byl nabitý více než kdy jindy. V natěsnaném čase se zde střídala projekce unikátních filmů z historie města Frýdek–Místek, dětský program, talentové výtvarné a fotografické dílny s podporou NADACE OKD a taneční workshopy pod vedením skupiny DancePoint. V průběhu celého festivalu probíhaly tradiční finanční sbírky pod záštitou organizací Charita, ADRA a Podané ruce. Návštěvníci letos společně přispěli na dobrou věc neuvěřitelných 84 593 korun českých!

O radost z obrovského úspěchu letošního ročníku Sweetsen festu se s fanoušky podělil i hlavní pořadatel festivalu: „Potvrdilo se nám, že Sweetsen fest už má tak neotřesitelnou pozici, že si můžeme dovolit sebevědomě vstupovat do veřejného prostoru s novými a odvážnými nápady. A to nejen v oblasti dramaturgie, ale například i vizuální prezentace akce. Pokud se tyto aktivity dělají poctivě, ve svém důsledku totiž nakonec vždy získají pro myšlenku festivalu nové příznivce a návštěvníky. Za sebe musím říct, že se už teď těším na nové výzvy, které před naším festivalem, potažmo městem stojí.“ sdělil s radostí ředitel a duchovní otec Sweetsen festu Petr Korč.

{/col}

{col6}

{/col}