Třídit odpady na čistých festivalech má smysl. Víte proč?

Za osm let jste na čistých festivalech vytřídili téměř 300 000 kilo odpadů. Tomuto číslu značně dopomohlo třídění plastových půllitrů. Jejich počet se vyšplhal přes neuvěřitelných 1,5 milionů. Proč takové úsilí?

{col6}

1. Protože udržujete sebe i festivalový areál v čistotě

Snad jen málokdo nemá svůj oblíbený fesťák, svou letní srdcovku! Vyrazit v létě s přáteli za fajn kapelami a originálním doprovodným programem je samosebou luxusní záležitost. Taková zábava však vždy něco stojí a často se nejedná o pár korun. Pokud se rozhodnete zvednout kotvy a vyplout někam za čtyřdenní pařbou, zajisté oceníte určitý standard a pohodlí. Když se pak třetí festivalový den brodíte na každém kroku nohama v odpadcích, je něco špatně. A právě takové situaci umí Čistý festival předejít s naprostou elegancí. Přivezeme na fesťák velkoobjemové kontejnery, před vypuknutím akce proškolíme úklidovou četu, v areálu rozmístíme sběrná místa a pak už se věnujeme jen vám, návštěvníkům. Rádi vám v rychlosti vysvětlíme, proč má smysl prázdný půllitr vytřídit namísto odhození někam na zem. Motivací je více. Tou prvotní a nejpřesvědčivější je fakt, že vidíte kolem sebe čistý areál, což umíte srdečně ocenit. Třeba při ulehnutí na trávník po vyčerpávající tancovačce.

2. Protože jste pravidelně odměňováni

Další vábivou motivací jsou naše vymazlené dárky. Nejen, že máte čisto pod nohama, navíc ještě získáte za třídění milou odměnu. Na své si u nás přijde opravdu každý. Ti nejmenší s úsměvem ocení plátěné frisbee nebo nafukovací míč. Naopak rodiče jsou rádi odměněni hygienickým balíčkem v podobě mýdlových plátků a dezinfekčního spreje, nebo také praktickými špunty do uší pro ochranu před nadměrným hlukem. Pokud jde s festivalovou zábavou ruku v ruce hezké počasí, bez rozdílu věku sáhnete po vyvolené letní čtyřce! Stylové plážové pantofle, klobouček i šátek v různobarevných provedeních vás v parném počasí vždy mile potěší. Tou nejideálnější variantou je pak kombinace s posledním kouskem z vyvolené čtyřky. Orosená odměna v podobě piva je zaručenou tutovkou. Přitom je to tak jednoduché. Za deset, dvacet, či třicet kusů plastu, nebo papíru, které vytřídíte na našem stánku, máte odměnu jistou!

3. Protože snižujete zátěž na životní prostředí

Po skončení festivalu si všichni balíme svá fidlátka a vyrážíme domů. Tradiční návštěvník si sbalí svůj stan, spacák, do zavazadla přihodí pár odměn z našeho stánku a může vyrazit. Tým Čistého festivalu má věcí na přepravu o chloupek více. Takové dva až tři velkoobjemové kontejnery zaplněné tříděným odpadem jsou pro nás samozřejmostí. Domů si je naštěstí nevezeme. Naplněné kontejnery putují na místo zvané třídící linka, kde dochází ke zpracování vytříděného odpadu a jeho druhotnému využití při výrobě nových věcí. A že jich není zrovna málo! Výplň do spacáků, zahradní dlažba, stěny u dálnic, nové skleněné nádoby, nebo alternativní palivo, to vše lze získat z vytříděného festivalového odpadu. Díky recyklaci plastových půllitrů se například ušetřila ropa, potřebná k výrobě paliva na 14 000 km ujetých autem se spotřebou 6 l na 100 km. Papír vytříděný na čistých festivalech by postačil na výrobu 223 000 rolí toaletního papíru. Ze skla vytříděného za osm let na čistých festivalech je možné vyrobit 7 500 láhví na víno. To vše díky úžasné spolupráci s vámi, návštěvníky. Mockrát vám za ni děkujeme a držíme palce v úspěšném pokračování s tříděním odpadů!

{/col}

{col6}

{/col}