Život festivalového pořadatele: Beats for Love

Přinášíme druhý díl seriálu o pořadatelích letních akcí! Ve frýdecko-místeckém hudebním klubu Stoun jsme vyzpovídali Kamila Rudolfa, hlavního organizátora jedinečného tanečního fesťáku Beats for Love.

{col6}

Kamil Rudolf pochází z Frýdlantu nad Ostravicí. K hudební produkci se dostal s příchodem do klubu Stoun, který posledních dvanáct let vede. V rámci produkce klubu zkouší organizovat také open air akce. Spolupořádá například ČISTÝ FESTIVAL Sweetsen fest ve Frýdku-Místku a mnoho dalších akcí. Práci svého týmu popisuje s vtipnou nadsázkou. „Zkrátka, snažíme se léta dostat z pěti metrů hlubokého podzemí (klub Stoun je umístěn v krytu civilní obrany v podzemí – pozn. red.) na povrch. Beats for Love je náš největší projekt.“

Kolik ročníků má festival za sebou a jaká místa konání v průběhu let vystřídal?

Následující ročník festivalu Beats for Love nese pořadové číslo tři a od začátku jsme v Dolní oblasti Vítkovic, v Ostravě. Toto industriální prostředí je pro taneční hudbu, která koneckonců vzešla z industriálu, jako stvořené. Navíc v areálu každý rok probíhají mnohamilionové investice, které jej zlepšují. Letos to bude například zrekonstruovaná oblast dolu Hlubina, do které se taky s festivalem rozšíříme. Nebo třeba nadstavba vysoké pece VP1, která v sobě ukrývá kavárnu umístěnou v sedmdesátimetrové výšce.

Co všechno musíš během roku zvládnout, aby mohl festival v létě proběhnout a potěšit opět davy návštěvníků? Kdy začínají každoroční přípravy?

Je to zhruba milion věcí! Další ročník festivalu začínáme plánovat už v průběhu příprav předešlého ročníku. Hlavní část příprav na nadcházející ročník začíná v září, sotva dva měsíce po skončení fesťáku.

Které období v roce je nejvíce náročné pro organizaci takové akce? Máš čas na dovolenou nebo spíše jezdíš za inspirací na zahraniční, nebo jiné festivaly?

Nejnáročnější období začíná asi tři měsíce před festivalem a končí měsíc po akci. Tím, že festival skončí, nám kus práce teprve začíná. Makáme na jeho vyúčtování, zhodnocení a podobně. Jen účetní věci, platby a vystavování faktur zaberou dvěma lidem asi měsíc práce. Samozřejmě, že si zajedu i na dovolenou, ale je to jen nějakých deset dní v srpnu a v zimě na hory. Za inspirací jezdíme, ale nejvíce inspirace získáváme z prostoru okolo a sami ze sebe. Nesnažíme se někoho kopírovat. Podobný koncept festivalu na světě možná ani nenajdete. Tolik kultury, umění a slavných djs za pár korun poplatku za kelímek. Náš festival totiž nemá klasické vstupné, ale platí se ekologický poplatek za vratný kelímek, který byl třeba vloni sto korun na tři dny. Letos to bude obdobně. Festival v podstatě vyjde návštěvníky na nějakých padesát korun na jeden den.

Beats for Love má oproti ostatním čistým festivalům daleko více podií. Jak moc je v tomto směru složitější organizace v rámci domlouvání interpretů a sestavování dramaturgie?

Ano, Beats for Love se snaží do sebe zahrnout všechny styly elektronické taneční hudby a po druhém ročníků jsme se stali i největší akcí svého druhu ve střední Evropě. Překonali jsme už tedy dávno hranice naší země. Samozřejmě i dramaturgie je trošku složitější. Nad celkovým programem stojím já, ale na jeho sestavování se podílí přibližně dvanáct lidí, kteří jsou ve svém žánru opravdové pojmy a své práci rozumí. Nejedeme podle světového žebříčku, proto u nás nenajdete nějaké, byť slavné Davidy Guetty a podobné djs a „producenty“, kteří pomalu ani neumějí hrát a tracky si nechávají skládat od jiných lidí. Snažíme se, aby přehlídka interpretů na našem festivalu byla založena na vlastní a něčím výjimečné produkci.

Mohl bys fanouškům čistých festivalů prozradit nějakou neočekávanou příhodu za léta pořádání festivalu, na kterou dnes s úsměvem vzpomínáš?

Těch příhod je samozřejmě spousta. Obvykle jde o práci lidí, kteří nepochopili svoji úlohu na fesťáku. Jak s oblibou říkám, pořádání akcí je adrenalinový sport. S odstupem času se tomu však vždy zasměji.

Ještě nám prozraď na jakou specialitu, kterou bude festival odlišný od jiných, ať už z hlavního, nebo z doprovodného programu, se letos návštěvníci mohou těšit?

Chystáme bohatý doprovodný program, který v sobě bude zahrnovat třeba sky diving, nebo ve spolupráci s jedním z našich partnerů i aktivitu, která bude obsahovat přímý přenos z vesmíru, z jiné galaxie. Festival bude letos opět o hodně větší, zabíráme téměř dvojnásobnou plochu oproti loňskému ročníku. Počet podií vzroste z osmi na jedenáct. Tímto určitě srdečně zvu všechny fanoušky čistého festivalu!

{/col}

{col6}

foto: Kamil Rudolf a Kuba Zatloukal

{/col}

{clear}