Život festivalového pořadatele: Povaleč

Jindřich Pinc pochází z Prahy. Ve svých sedmadvaceti letech se chystá již na desátý ročník festivalu Povaleč. S fesťákem žije od samého začátku, je jedním z náctiletých spoluzakladatelů. Produkční práce má po celý rok nad hlavu, stará se totiž o chod Kulturního centra Klubovna v Praze Dejvicích, která je pro něj takovým povalečským územím mimo festivalové období. V současné době je téměř na konci studia na Fakultě životního prostředí. Festivalovou produkci bere jako zábavu, zároveň ví, že tuhle práci nemá na celý život. Na jubilejní desátý ročník už se ale těší, a proto poskytl fanouškům čistých festivalů fajnový rozhovor!

{col6}

Kolik ročníků má festival Povaleč za sebou a jaká místa konání v průběhu let vystřídal?

Povaleč se letos odehraje podesátý a jmenuje se tak proto, že se koná ve vesnici Valeč u Karlových Varů. Žadný jiný místa v průběhu let nevystřídal. Zůstáváme věrní Valči.

Co Tě přivedlo k nápadu pořádat festival? Byl to tvůj nápad, nebo ses připojil k organizačnímu týmu?

Organizační tým na pořádání fesťáku jsem spoluzakládal. Byl to takový kolektivní nápad. Původní myšlenka byla udělat velkou letní oslavu, ze který se vyklubal letní festival. Na první ročník přijely asi tři stovky lidí. Po takovém úspěchu jsme si řekli, že uděláme druhej ročník. Na ten přijelo už více než sedm set lidí a takhle to průběžně rostlo až do dnešních čtyř tisíc návštěvníků.

Co všechno musíte během roku zvládnout, aby mohl festival v létě proběhnout a potěšit opět davy návštěvníků?

Zásadní otázka je dramaturgie a výběr kapel. Vždycky si řekneme koho na fesťáku chceme přivítat a zároveň odpovídáme kapelám, které nás samy kontaktují s prosbou zahrát si. To je docela obtížná část, vždycky si sedneme a vybíráme kapely, třeba šest hodin vkuse. Já mám na starosti jinak techniku, takže řeším hlavně podium, zvuk a elektřinu.

Které období v roce je nejvíce náročné pro organizaci takové akce? Jezdíš za inspirací na jiné festivaly?

Abych se přiznal, nejsem úplně festivalovej člověk, kupodivu. Za inspirací nikam moc nejezdím. V kolotoči pořádání je pro nás většinou nejnáročnější červen a červenec. Přímo na místo konání jedeme vždy čtrnáct dní předem a pracujeme na výstavbě areálu, což je úplně nejnáročnější věc. Celé zázemí si stavíme sami, takže si fyzicky hodně zamakáme.

Jak jsi na tom s tříděním odpadů přes rok? Třídíš běžně doma i ve společnosti?

Určitě. Já jsem v tomhle docela uvědomělej občan, řekl bych. Doma třídím, co to jde a taky kompostuju!

Mohl bys fanouškům čistých festivalů prozradit nějakou neočekávanou příhodu za léta pořádání festivalu, na kterou dnes s úsměvem vzpomínáš?

Prekérek, na které dneska vzpomínáme ve srandě, je určitě víc. Třeba když jsme na jednom ročníku v pátek odpoledne, respektive už v pět hodin odpoledne, zjistili, že nemáme plyn na výčep piva. Měli jsme v areálu dvě stě sudů piva, ale žádný plyn, abychom mohli hnát pivo do kelímků. To byl docela průser.

Jak jste takovou situaci vyřešili?

Kamarádi, kteří jeli z Prahy na festival, dostali neočekávaný úkol, aby nakoupili rychle bomby s plynem. Potřebovali na to v hotovosti hodně peněz, což bylo další složitá věc. Nakonec vše klaplo a pivo se točilo.

Ještě nám prozraď na jakou zajímavost, perličku nebo specialitu, kterou bude festival odlišný od jiných, ať už z hlavního, nebo z doprovodného programu, se letos návštěvníci mohou těšit?

Festival bude zajímavý už díky samotnému místu konání. Valeč je moc krásná a klidná oblast. Z tohohle hlediska úzce spolupracujeme se zámeckým areálem a snažíme se zámek co nejvíce zahrnout do festivalového dění. Návštěvníci se budou moci těšit na bohatý doprovodný program v podobě prohlídek zámku a výstav různých uměleckých děl.

{/col}

{col6}


Jindřich Pinc při přebírání certifikátu ČISTÝ FESTIVAL


Na Povalči se o stavbu areálu starají sami pořadatelé

{/col}