Návrat do minulosti: Víte, co měl Čistý festival společného s hrou Snake?

Legendární Snake je považován za nejhranější hru historie. Cílem bylo nakrmit hada z mobilní cihly Nokia natolik, aby vytvořil rekord. Taky Čistý festival měl svého hada, který fungoval na podobném principu. Úkolem festivalových návštěvníků bylo sesbírat co nejvíce plastových kelímků a naskládat je do sebe.

Had z plastových kelímků

Kdysi dávno v jedné galaxii měly festivaly podobu plastových moří. Před 13 lety, když Čistý festival začínal, se po zemi válelo požehnaně jednorázových kelímků. Až přišel nápad motivovat lidi k jejich třídění hrou. Návštěvníci sbírali válející se kelímky ze země za poukázku na pivo a tvořili obřího hada, který se s každým dalším přidaným kusem zvětšoval podobně jako Snake v Nokii. Tvoření plastového tvora se stalo naprostým hitem a lidé se ke stánku Čistý festival opakovaně vraceli se stovkami dalších kusů plastové mozaiky. Celkem jich od roku 2008 přinesli 2 063 895! Kelímky byly do posledního recyklovány, třeba znovu na nové kelímky, ale také na dlaždice nebo protihlukové stěny.

Vysoké skóre třídění odpadů

Ve hře na telefonu byl had uživatelem směřován k požírání potravy vyskakující na obrazovce. Na malém displeji však bylo obtížné ovládat hada tak, aby nenarazil na svůj konec, což by ukončilo hru. Stejně jako hadovi v Nokii šlo o největší skóre, tak se i Čistý festival každou festivalovou sezónu snažil o rekordní hodnoty vytříděného odpadu a omezování množství smetí, které skončí na skládce. Dnes návštěvníci třídí do speciálních třikošů ke třídění plastů, plechovek i papíru. Za 13 let se nám na festivalech podařilo vytřídit skóre 490 tun tříděného odpadu!

Na nás je, jak budeme toho plastového „hada“ navigovat. Třídění a následná recyklace odpadu je cesta, jak neskončit hru na této planetě. Děkujeme, že s námi na festivalech třídíte odpad!

Novější Zpět Starší