Zaostřeno na Čisté festivaly

Čistý festival má za sebou již 14 festivalových sezón. Z prosté myšlenky třídit na festivalech odpad se vyvinul světově unikátní systém s atraktivní komunikační kampaní. Cílem je maximum vytříděných a recyklovaných festivalových odpadů. Od roku 2008 bylo díky Čistému festivalu vytříděno 515 000 kg odpadu. Každý další zapojený festival a třídící návštěvník toto číslo zvyšuje.

KDE MŮŽU TŘÍDIT NA FESTIVALECH?

KDE MŮŽU TŘÍDIT NA FESTIVALECH?

Barevné koše září na festivalech a doslova svádí k třídění. Na 25 festivalech z nich každoročně vytvoříme zhruba 250 sběrných míst, kde můžeš třídit. Do žlutě označené části třikoše třiď plasty, do modré papír, do šedé pak především nápojové plechovky, případně jiný drobný kovový odpad. V kempech a zázemí barů se třídí taky sklo. Třídit můžeš taky na našem stánku Čistý festival. Tam za přinesené plastové nebo papírové odpady získáš praktické festivalové dárky z recyklovaných materiálů nebo pivo zdarma. Představ si, že od roku 2008 návštěvníci čistých festivalů vytřídili 515 000 kilo odpadu, z toho 2 064 000 plastových kelímků, které byly recyklovány.

JAK SPRÁVNĚ TŘÍDIT

JAK SPRÁVNĚ TŘÍDIT

Na festivalech se nám rozšířil takový nešvar. Někteří návštěvníci neví, jak správně třídit. Jak na to? Do tříděného plastového odpadu patří polystyrenový kelímek na teplé nápoje, polypropylenový kelímek na studené nápoje, sáček, taška a taky sešlápnuté PET láhve. Třídit společně s plasty můžeš i plastové nádobí. Jen prosím předtím odhoď zbytky jídla do směsného koše. Papírový kelímek s fólií není možné recyklovat, ten dej do směsi. Stejně tak použitý znečištěný papírový tácek, ubrousek, kapesníček nebo dětská plena patří do směsného odpadu.

CO SE DĚJE S TŘÍDĚNÝM ODPADEM

CO SE DĚJE S TŘÍDĚNÝM ODPADEM

Z barevných košů odnáší úklidovka pytle s tříděným odpadem do větších kontejnerů v zázemí. Velkoobjemové kontejnery využíváme proto, že jejich doprava na třidicí linku nejméně zatěžuje životní prostředí. Po dotřídění putují jednotlivé složky plastů, papír, sklo a kovy k recyklaci. Z plastového regranulátu a flakes se při vysokých teplotách lisují nové výrobky, například plastové obaly, části interiérů automobilů, funkční textilní vlákna, stavební desky nebo dlažba. Papír se recykluje na nový papír, z kovů vznikají nové kovové výrobky a obaly, sklo se taví a vznikají z něj nové sklenice a láhve.

PROČ JE TŘÍDĚNÍ DŮLEŽITÉ

PROČ JE TŘÍDĚNÍ DŮLEŽITÉ

Třídění odpadů šetří přírodní suroviny. Recyklace papíru šetří stromy v lesech, díky třídění skla a hliníkových plechovek se nemusí v přírodě těžit písky a další suroviny, například bauxit. Recyklace plastových obalů pak šetří ropu nutnou k jejich výrobě. Naopak když netřídíš, tak odpad skončí většinou na skládce. Tam se plastový kelímek rozkládá 70 let, PET láhev 100 let, plechovka 15 let, ale takový polystyrenový kelímek nebo sklo se nikdy nerozloží.

PÁR DRBŮ NA FESŤÁKY

PÁR DRBŮ NA FESŤÁKY

Papír vytříděný za 14 let na čistých festivalech by vystačil na výrobu 350 000 rolí toaletního papíru. Tolik se každoročně spotřebuje na toaletách čistých festivalů. Z PET láhví vytříděných za 14 let by bylo možné vyrobit výplně do 95 000 spacáků, v těch by se vyspali všichni v kempech na letošních čistých festivalech. Z recyklovaných plastových kelímků vytříděných návštěvníky čistých festivalů můžeš po přidání potřebných přísad vyrobit recyklovanou dlažbu na 26 kilometrů dlouhý a 2 metry široký chodník.

Pošli svého oblíbeného interpreta na REC.STAGE!

Právě teď bojuje 9 finalistů o titul hudební objev REC.stage 2022. Poslechni si jejich klipy a pošli svého favorita na REC.stage!

Pro zobrazení video obsahu prosím upravte své nastavení cookies

Je libo festivalové news?

13. 5. 2022

Recyklační koloběh papíru – od třídění až po nové produkty

Recyklace papíru je proces, který zásadním způsobem šetří stromy. Tedy spíš celé lesy. O tom jsme se všichni učili už ve škole. Jak se ale papírový odpad dále zpracovává? A jak správné třídit papír nejenom na festivalech? To vše si vyjasníme v dnešním článku.

(Pokračování textu…)
Přečíst
9. 5. 2022

Kdo jsou finalisté hudebních objevů REC.stage 2022?

Na našem YouTube kanálu REC.tv probíhalo téměř 3 týdny semifinálové hlasování o postup do finálové devítky. Napínavá lajkovací bitva 27 interpretů je však u konce a my známe 9 postupujících interpretů! Kdo se probojoval mezi letošní finalisty a je tak blíž koncertům na REC.stage?

(Pokračování textu…)
Přečíst
27. 4. 2022

TOP 6 vedoucích kapel v semifinálovém hlasování REC.stage!

Na YouTube kanálu REC.tv právě probíhá semifinálový boj o lajky, které znamenají postup do finále hudebních objevů REC.stage! Které kapely a interpreti jsou aktuálně na vedoucích pozicích a postoupili by do finále? A dokdy můžeš pořadí ovlivnit? Dozvíš se v dnešním blogu.

(Pokračování textu…)
Přečíst