Zaostřeno na Čisté festivaly

Čistý festival má za sebou již 13 festivalových sezón. Z prosté myšlenky třídit na festivalech odpad se vyvinul světově unikátní systém s atraktivní komunikační kampaní. Cílem je maximum vytříděných a recyklovaných festivalových odpadů. Od roku 2008 bylo díky Čistému festivalu vytříděno 490 000 kg odpadu. Každý další zapojený festival a třídící návštěvník toto číslo zvyšuje.

KDE MŮŽU TŘÍDIT NA FESTIVALECH?

KDE MŮŽU TŘÍDIT NA FESTIVALECH?

Barevné koše září na festivalech a doslova svádí k třídění. Na 25 festivalech z nich každoročně vytvoříme zhruba 250 sběrných míst, kde můžeš třídit. Do žlutě označené části třikoše třiď plasty, do modré papír, do šedé pak především nápojové plechovky, případně jiný drobný kovový odpad. V kempech a zázemí barů se třídí taky sklo. Třídit můžeš taky na našem stánku Čistý festival. Tam za přinesené plastové nebo papírové odpady získáš praktické festivalové dárky z recyklovaných materiálů nebo pivo zdarma. Představ si, že od roku 2008 návštěvníci čistých festivalů vytřídili 490 000 kilo odpadu, z toho 2 064 000 plastových kelímků, které byly recyklovány.

JAK SPRÁVNĚ TŘÍDIT

JAK SPRÁVNĚ TŘÍDIT

Na festivalech se nám rozšířil takový nešvar. Někteří návštěvníci neví, jak správně třídit. Jak na to? Do tříděného plastového odpadu patří polystyrenový kelímek na teplé nápoje, polypropylenový kelímek na studené nápoje, sáček, taška a taky sešlápnuté PET láhve. Třídit společně s plasty můžeš i plastové nádobí. Jen prosím předtím odhoď zbytky jídla do směsného koše. Papírový kelímek s fólií není možné recyklovat, ten dej do směsi. Stejně tak použitý znečištěný papírový tácek, ubrousek, kapesníček nebo dětská plena patří do směsného odpadu.

CO SE DĚJE S TŘÍDĚNÝM ODPADEM

CO SE DĚJE S TŘÍDĚNÝM ODPADEM

Z barevných košů odnáší úklidovka pytle s tříděným odpadem do větších kontejnerů v zázemí. Velkoobjemové kontejnery využíváme proto, že jejich doprava na třidicí linku nejméně zatěžuje životní prostředí. Po dotřídění putují jednotlivé složky plastů, papír, sklo a kovy k recyklaci. Z plastového regranulátu a flakes se při vysokých teplotách lisují nové výrobky, například plastové obaly, části interiérů automobilů, funkční textilní vlákna, stavební desky nebo dlažba. Papír se recykluje na nový papír, z kovů vznikají nové kovové výrobky a obaly, sklo se taví a vznikají z něj nové sklenice a láhve.

PROČ JE TŘÍDĚNÍ DŮLEŽITÉ

PROČ JE TŘÍDĚNÍ DŮLEŽITÉ

Třídění odpadů šetří přírodní suroviny. Recyklace papíru šetří stromy v lesech, díky třídění skla a hliníkových plechovek se nemusí v přírodě těžit písky a další suroviny, například bauxit. Recyklace plastových obalů pak šetří ropu nutnou k jejich výrobě. Naopak když netřídíš, tak odpad skončí většinou na skládce. Tam se plastový kelímek rozkládá 70 let, PET láhev 100 let, plechovka 15 let, ale takový polystyrenový kelímek nebo sklo se nikdy nerozloží.

PÁR DRBŮ NA FESŤÁKY

PÁR DRBŮ NA FESŤÁKY

Papír vytříděný za 13 let na čistých festivalech by vystačil na výrobu 340 000 rolí toaletního papíru. Tolik se každoročně spotřebuje na toaletách čistých festivalů. Z PET láhví vytříděných za 13 let by bylo možné vyrobit výplně do 86 000 spacáků, v těch by se vyspali všichni v kempech na letošních čistých festivalech. Z recyklovaných plastových kelímků vytříděných návštěvníky čistých festivalů můžeš po přidání potřebných přísad vyrobit recyklovanou dlažbu na 23 kilometrů dlouhý a 2 metry široký chodník.

Sleduj naši REC.tv

Odebírej kanál REC.tv, kde každoročně představujeme nové hudební objevy REC.stage. Moderátor Mirai nováčky české hudební scény nešetří a v každém novém dílu má pro ně připraveny nové recyklované výzvy!

Je libo festivalové news?

4. 6. 2021

Skleněná enigma: jak je to s kódy na skleněných obalech?

U třídění skla nehledej žádný háček, neuděláš téměř žádnou třídící chybu. Ale pokud přece jenom váháš, pomůžou ti symboly na obalech. Stejně jako najdeš kódy na plastových a papírových obalech, taky skleněné nesou ty svoje. Pojďme se na ně podívat.

(Pokračování textu…)
Přečíst
1. 6. 2021

Vyhlašujeme vítěze hudebních objevů REC.stage 2021

Do konce května bojovalo 9 finalistů o titul hudební objev REC.stage 2021. Jak tento napínavý boj dopadl? Kteří interpreti získali nejvíce hlasů a splní si koncertní sen na českých festivalech, které s námi třídí odpady? A kdo z hlasujících vyhrál vouchery na čisté festivaly?

(Pokračování textu…)
Přečíst
26. 5. 2021

Jak můžeš i ty snížit množství odpadů na festivalech? Inspiruj se zero waste festivalovým balíčkem!

K čistým festivalům patří nejen třídění a následná recyklace, ale celou řadu let již také předcházení vzniku odpadu. Snaha o omezování odpadu se označuje jako zero waste a jejím cílem je maximální redukce jednorázových produktů až po nulový odpad. Co můžeš jako návštěvník udělat pro ještě čistější festival? Přinášíme ti tipy na zero waste balíček, se kterým zredukuješ jednorázové odpady. A navíc budeš trendy!

(Pokračování textu…)
Přečíst