Zaostřeno na Čisté festivaly

Čistý festival má za sebou již 13 festivalových sezón. Z prosté myšlenky třídit na festivalech odpad se vyvinul světově unikátní systém s atraktivní komunikační kampaní. Cílem je maximum vytříděných a recyklovaných festivalových odpadů. Od roku 2008 bylo díky Čistému festivalu vytříděno 490 000 kg odpadu. Každý další zapojený festival a třídící návštěvník toto číslo zvyšuje.

KDE MŮŽU TŘÍDIT NA FESTIVALECH?

KDE MŮŽU TŘÍDIT NA FESTIVALECH?

Barevné koše září na festivalech a doslova svádí k třídění. Na 25 festivalech z nich každoročně vytvoříme zhruba 250 sběrných míst, kde můžeš třídit. Do žlutě označené části třikoše třiď plasty, do modré papír, do šedé pak především nápojové plechovky, případně jiný drobný kovový odpad. V kempech a zázemí barů se třídí taky sklo. Třídit můžeš taky na našem stánku Čistý festival. Tam za přinesené plastové nebo papírové odpady získáš praktické festivalové dárky z recyklovaných materiálů nebo pivo zdarma. Představ si, že od roku 2008 návštěvníci čistých festivalů vytřídili 490 000 kilo odpadu, z toho 2 064 000 plastových kelímků, které byly recyklovány.

JAK SPRÁVNĚ TŘÍDIT

JAK SPRÁVNĚ TŘÍDIT

Na festivalech se nám rozšířil takový nešvar. Někteří návštěvníci neví, jak správně třídit. Jak na to? Do tříděného plastového odpadu patří polystyrenový kelímek na teplé nápoje, polypropylenový kelímek na studené nápoje, sáček, taška a taky sešlápnuté PET láhve. Třídit společně s plasty můžeš i plastové nádobí. Jen prosím předtím odhoď zbytky jídla do směsného koše. Papírový kelímek s fólií není možné recyklovat, ten dej do směsi. Stejně tak použitý znečištěný papírový tácek, ubrousek, kapesníček nebo dětská plena patří do směsného odpadu.

CO SE DĚJE S TŘÍDĚNÝM ODPADEM

CO SE DĚJE S TŘÍDĚNÝM ODPADEM

Z barevných košů odnáší úklidovka pytle s tříděným odpadem do větších kontejnerů v zázemí. Velkoobjemové kontejnery využíváme proto, že jejich doprava na třidicí linku nejméně zatěžuje životní prostředí. Po dotřídění putují jednotlivé složky plastů, papír, sklo a kovy k recyklaci. Z plastového regranulátu a flakes se při vysokých teplotách lisují nové výrobky, například plastové obaly, části interiérů automobilů, funkční textilní vlákna, stavební desky nebo dlažba. Papír se recykluje na nový papír, z kovů vznikají nové kovové výrobky a obaly, sklo se taví a vznikají z něj nové sklenice a láhve.

PROČ JE TŘÍDĚNÍ DŮLEŽITÉ

PROČ JE TŘÍDĚNÍ DŮLEŽITÉ

Třídění odpadů šetří přírodní suroviny. Recyklace papíru šetří stromy v lesech, díky třídění skla a hliníkových plechovek se nemusí v přírodě těžit písky a další suroviny, například bauxit. Recyklace plastových obalů pak šetří ropu nutnou k jejich výrobě. Naopak když netřídíš, tak odpad skončí většinou na skládce. Tam se plastový kelímek rozkládá 70 let, PET láhev 100 let, plechovka 15 let, ale takový polystyrenový kelímek nebo sklo se nikdy nerozloží.

PÁR DRBŮ NA FESŤÁKY

PÁR DRBŮ NA FESŤÁKY

Papír vytříděný za 13 let na čistých festivalech by vystačil na výrobu 340 000 rolí toaletního papíru. Tolik se každoročně spotřebuje na toaletách čistých festivalů. Z PET láhví vytříděných za 13 let by bylo možné vyrobit výplně do 86 000 spacáků, v těch by se vyspali všichni v kempech na letošních čistých festivalech. Z recyklovaných plastových kelímků vytříděných návštěvníky čistých festivalů můžeš po přidání potřebných přísad vyrobit recyklovanou dlažbu na 23 kilometrů dlouhý a 2 metry široký chodník.

Sleduj naši REC.tv

Odebírej kanál REC.tv, kde každoročně představujeme nové hudební objevy REC.stage. Moderátor Mirai nováčky české hudební scény nešetří a v každém novém dílu má pro ně připraveny nové recyklované výzvy!

Je libo festivalové news?

1. 3. 2021

REC.stage dává znovu kapelám šanci recyklovat se v hudební objevy

Scéna čistých festivalů REC.stage každoročně představuje hudební objevy. Talentované kapely se mohou přihlásit do soutěže a zahrát si o koncertní sen. Tour na třech velkých tuzemských festivalech. Přihlašování bude otevřeno do 9. 4. 2021, tak nezmeškejte svou šanci recyklovat se v hudební objev!

(Pokračování textu…)
Přečíst
21. 2. 2021

Návrat do minulosti: Víte, co měl Čistý festival společného s hrou Snake?

Legendární Snake je považován za nejhranější hru historie. Cílem bylo nakrmit hada z mobilní cihly Nokia natolik, aby vytvořil rekord. Taky Čistý festival měl svého hada, který fungoval na podobném principu. Úkolem festivalových návštěvníků bylo sesbírat co nejvíce plastových kelímků a naskládat je do sebe.

(Pokračování textu…)
Přečíst
20. 2. 2021

Upcyklace, aneb když nový dech obalům dodá Třídílna

Pojem upcycling, česky upcyklace, nabývá na popularitě ve světě i u nás. Jedná se o formu praktické a užitečné přeměny odpadového materiálu nebo již nepotřebných produktů do podoby nově využitelného produktu. Upcyklaci v praxi si můžete vyzkoušet v Třídílně na Čistých festivalech.

(Pokračování textu…)
Přečíst