Zaostřeno na Čisté festivaly

Čistý festival má za sebou již 15 festivalových sezón. Z prosté myšlenky třídit na festivalech odpad se vyvinul světově unikátní systém s atraktivní komunikační kampaní. Cílem je maximum vytříděných a recyklovaných festivalových odpadů. Od roku 2008 bylo díky Čistému festivalu vytříděno 556 000 kg odpadu. Každý další zapojený festival a třídící návštěvník toto číslo zvyšuje.

KDE MŮŽU TŘÍDIT NA FESTIVALECH?

KDE MŮŽU TŘÍDIT NA FESTIVALECH?

Barevné koše září na festivalech a doslova svádí k třídění. Na 22 festivalech z nich každoročně vytvoříme zhruba 250 sběrných míst, kde můžeš třídit. Do žlutě označené části třikoše třiď plasty, do modré papír, do šedé pak především nápojové plechovky, případně jiný drobný kovový odpad. V kempech a zázemí barů se třídí taky sklo. Třídit můžeš taky na našem stánku Čistý festival. Tam za přinesené plastové nebo papírové odpady získáš praktické festivalové dárky z recyklovaných materiálů nebo pivo zdarma. Představ si, že od roku 2008 návštěvníci čistých festivalů vytřídili 556 000 kilo odpadu, z toho 2 229 000 plastových kelímků, které byly recyklovány.

JAK SPRÁVNĚ TŘÍDIT

JAK SPRÁVNĚ TŘÍDIT

Na festivalech se nám rozšířil takový nešvar. Někteří návštěvníci neví, jak správně třídit. Jak na to? Do tříděného plastového odpadu patří polystyrenový kelímek na teplé nápoje, polypropylenový kelímek na studené nápoje, sáček, taška a taky sešlápnuté PET láhve. Třídit společně s plasty můžeš i plastové nádobí. Jen prosím předtím odhoď zbytky jídla do směsného koše. Papírový kelímek s fólií není možné recyklovat, ten dej do směsi. Stejně tak použitý znečištěný papírový tácek, ubrousek, kapesníček nebo dětská plena patří do směsného odpadu.

CO SE DĚJE S TŘÍDĚNÝM ODPADEM

CO SE DĚJE S TŘÍDĚNÝM ODPADEM

Z barevných košů odnáší úklidovka pytle s tříděným odpadem do větších kontejnerů v zázemí. Velkoobjemové kontejnery využíváme proto, že jejich doprava na třidicí linku nejméně zatěžuje životní prostředí. Po dotřídění putují jednotlivé složky plastů, papír, sklo a kovy k recyklaci. Z plastového regranulátu a flakes se při vysokých teplotách lisují nové výrobky, například plastové obaly, části interiérů automobilů, funkční textilní vlákna, stavební desky nebo dlažba. Papír se recykluje na nový papír, z kovů vznikají nové kovové výrobky a obaly, sklo se taví a vznikají z něj nové sklenice a láhve.

PROČ JE TŘÍDĚNÍ DŮLEŽITÉ

PROČ JE TŘÍDĚNÍ DŮLEŽITÉ

Třídění odpadů šetří přírodní suroviny. Recyklace papíru šetří stromy v lesech, díky třídění skla a hliníkových plechovek se nemusí v přírodě těžit písky a další suroviny, například bauxit. Recyklace plastových obalů pak šetří ropu nutnou k jejich výrobě. Naopak když netřídíš, tak odpad skončí většinou na skládce. Tam se plastový kelímek rozkládá 70 let, PET láhev 100 let, plechovka 15 let, ale takový polystyrenový kelímek nebo sklo se nikdy nerozloží.

PÁR DRBŮ NA FESŤÁKY

PÁR DRBŮ NA FESŤÁKY

Papír vytříděný za 15 let na čistých festivalech by vystačil na výrobu 375 000 rolí toaletního papíru. Tolik se každoročně spotřebuje na toaletách čistých festivalů. Z PET láhví vytříděných za 15 let by bylo možné vyrobit výplně do 102 000 spacáků, v těch by se vyspali všichni v kempech na letošních čistých festivalech. Z recyklovaných plastových kelímků vytříděných návštěvníky čistých festivalů můžeš po přidání potřebných přísad vyrobit recyklovanou dlažbu na 26 kilometrů dlouhý a 2 metry široký chodník.

Zvolili jste své favority na REC.stage!

Svým hlasováním jste vybrali 3 z 9 finalistů o titul hudební objev REC.stage 2022.

Pro zobrazení video obsahu prosím upravte své nastavení cookies

Je libo festivalové news?

12. 9. 2022

Jak vytříděné bylo léto Čistých festivalů?

Letos jsme prožili opravdu nabitou festivalovou sezónu! Celkem jsme se vydali festivaly a majálesy napříč Českou republikou motivovat návštěvníky ke správnému třídění odpadů. Jak to dopadlo? Skvěle! Přečti si to v novém článku.

(Pokračování textu…)
Přečíst
2. 8. 2022

Na jaké čisté festivaly vyrazit do konce sezóny?

Léto se přehouplo do druhé poloviny, ale festivalová sezóna zatím nezpomaluje! S projektem Čistý festival se můžeš do konce prázdnin potkat na sedmi festivalech, které s námi třídí odpady. Do článku jsme vypíchli to nejlepší z jejich programů. Na co všechno se můžeš těšit?  

(Pokračování textu…)
Přečíst
29. 7. 2022

Tipy na výrobky z odpadového materiálu na fesťák i na doma!

Na Čisté festivaly vozíme kreativní Třídílnu, kde návštěvníci mohou tvořit výrobky z použitých obalů. Svou kreativitou tak dávají odpadovému materiálu nový život. V tomto článku ti přinášíme tipy na skvělé vychytávky nejenom na fesťák, ale taky na domácí kutilství!

(Pokračování textu…)
Přečíst