Fakta o recyklaci – proč se opravdu vyplatí třídit odpad?

Čisté festivaly už jsou v plném proudu a další se nevyhnutelně blíží. Koncerty, zábava, skvělá energie a také produkce odpadu. V areálech všech zapojených festivalů si s nimi můžeš hravě poradit jejich tříděním do třikošů, které jsou v podstatě na každém kroku. Ale proč se vlastně vyplatí odpad třídit? Odpověď se dozvíš v našem článku. 

Tanec a zpívání společně s tvou oblíbenou kapelou jsou jedním z neodmyslitelných způsobů, jak si užít festival. Po takovém výkonu je ale potřeba doplnit tekutiny a pak nastává ta chvíle, co s plastovým kelímkem? Pokud s sebou nemáš vlastní, putují tvoje kroky k nejbližšímu koši. Žlutá je jasná volba, tam totiž patří veškerý plast. Nikde jinde už nebude mít lepší využití. 

V přírodě se totiž plastový kelímek rozkládá 70 let a třeba taková PET láhev 100 let a někdy i více! Recyklace nejen, že pomůže naší přírodě, ale také vrátí materiál do oběhu. Z recyklovaného plastu se pak mohou vyrábět například výplně do spacáků a bund, potrubí, lavičky nebo třeba silonové vlákno, které slouží k výrobě interiérů do aut. Třeba z takových padesáti recyklovaných PET lahví se dá vyrobit jedna fleecová mikina.

Ani papír nezůstává pozadu. Dávej si však pozor, jaký papír a kam vytřídíš, protože pokud je jakkoliv znečištěný, ať už mastnotou, blátem nebo slzami štěstí, že konečně vidíš svoje oblíbené interprety, patří do směsi. V opačném případěm je modrá ta správná varianta. Tak se může papír recyklovat a šetřit energii. Třeba taková jedna tuna recyklovaného papíru zachrání přibližně sedmnáct stromů, které ti mimo jiné mohou poskytnout příjemný stín během horkých dní v areálu festivalu. Navíc při výrobě recyklovaného papíru se spotřebuje až o 70 % méně energie než při výrobě nového. Vytříděním jedné tuny papíru pomáháš uspořit dvě tuny dřeva a 31 000 litrů vody.

Pokud to před REC.stage rozjedeš natolik, až to odnese tvoje oblečení, máš před sebou několik možností, jak s ním naložit. Jednou z variant je koš na směsný odpad, ale rozhodně není jedinou. Existují také kontejnery na textil, ale dej si pozor, mokré nebo extrémně špinavé oblečení do něj rozhodně nepatří. Ať už tedy zvolíš tuhle možnost nebo oblečení využiješ doma jiným způsobem, rozhodně přírodě pomůžeš více, než kdyby mělo skončit na skládce. Existuje totiž pojem upcyklace, což je využití použitého výrobku pro nový předmět. Ze starých triček si můžeš ušít třeba nový přehoz a z mikiny například znovupoužitelnou ekologickou tašku.

Teď už víš, proč má třídění odpadu skutečně smysl. Tak až zase vyrazíš na další čistý festival, navštiv náš stánek, kde se toho můžeš dozvědět ještě více a nezapomeň taky sledovat náš FacebookInstagram.

Novější Zpět Starší