Festival s environmentálním přístupem? Pohoda!

Festival Pohoda není třeba českému publiku představovat. Naši bratia jsou v „pohodě“ již od roku 1997, kdy festival začínal na městském stadionu v Trenčíně. Dnes patří mezi největší slovenské festivaly, a navíc se pyšní několika oceněními v oblasti ekologie a udržitelnosti. Jaké environmentálně zaměřené přístupy návštěvníkům nabízí?

Původní plán organizátorů byl vytvořit festival, který bude určitou alternativou k jiným velkým hudebním festivalům. Tento záměr ale změnili sami návštěvníci, jejich počet se rok od roku zvyšuje a v současnosti festival každoročně navštíví přibližně 30 000 lidí! Kromě pestré hudební nabídky totiž Pohoda hraje i na zelenou notu a zaměřuje se svými činnostmi na trvalou udržitelnost festivalu.

Pohoda už na cestě!

Šetrnost vůči planetě začíná již při samotné cestě na festival. Jelikož se Pohoda koná na letišti v Trenčíně, do kterého jezdí rychlíky z obou směrů Slovenska, rozhodli se organizátoři spojit se Železniční společností Slovensko a zajistit výhodné festivalové vlaky. Jejich výhoda spočívá v tom, že cena za lístek na daný rychlík do Trenčína je o něco nižší než obvykle, a v každém takovém rychlíku se nachází párty vagón, ve kterém lidi baví DJ! Z vlakového nádraží až do areálu jsou pak každoročně zajištěny kyvadlové autobusy, které návštěvníky vezmou přímo na místo.

Třídění odpadu je taky pohoda

Pohoda je vlastně takový Čistý festival na Slovensku! S tříděním odpadu začali již v roce 2006 a od té doby se snaží o maximální omezování množství vyprodukovaného odpadu. Návštěvníkům je k dispozici celá řada sběrných míst pro třídění odpadu. Co nevytřídí návštěvníci festivalu, to zvládnou dobrovolníci, kteří udržují čistotu areálu festivalu. Jejich počet je každý rok více než sto. Kromě plastu a papíru se zaměřují také na bioodpad v gastro zónách a sbírají taky zubní kartáčky, víčka z PET lahví nebo staré oblečení. Tyto věci pak dále zpracovávají. Podobně jako v naší Třídílně si na Pohodě návštěvníci mohou vyrobit různé věci formou upcyklace. Je libo festivalový kolíček nebo ozdobu do ucha přímo z festivalového odpadu? Není problém!

EKO merch a energie

Pokud návštěvníci utratí své peníze za drinky a nezbývají jim peníze na suvenýr z festivalu, Pohoda má řešení! Na co kupovat nové, když si můžete merch udělat z obnošeného. Takže si stačí přinést vlastní tričko nebo mikinu, kterou pořadatelé zájemcům potisknou pohoďáckou grafikou.

A to není z udržitelného přístupu vše. Pohoda již několik let disponuje vlastní mobilní solární elektrárnou, která dodává energii pro devatenáct lamp. Zároveň jsou návštěvníkům k dispozici nabíjecí stanice pro elektromobily.

Ekologická ocenění

Díky dlouhodobé snaze o snížení dopadu na životní prostředí se festival pyšní několika oceněními v oblasti ekologie a udržitelnosti. Tím nejvýznamnějším je ocenění z roku 2017 – European Festival Awards v kategorii Ekologická řešení. V tom roce byla Pohoda jediným festivalem ve střední Evropě, na kterém se používal biologický rozložitelný kuchyňský a restaurační odpad. Zároveň je Pohoda, spolu s dalšími třemi evropskými festivaly, součástí projektu Green Europe Experience, kdy pořadatelé zkoušejí a hodnotí nové a nové environmentální přístupy směrem k zelenější budoucnosti.

Novější Zpět Starší