Nekonečný příběh recyklace skla

Sklo je obalový materiál, který má oproti ostatním jednu obrovskou výhodu. Lze jej recyklovat stále dokola bez ztráty na kvalitě! Jak je to s tříděním skla? A jak probíhá jeho recyklace? Pokud se tvá zvědavost právě vzbudila, přečti si celý článek.

Sklo je jednou z nejpoužívanějších surovin na světě. V současnosti připadá na každého z nás 18 kg spotřebovaného skla denně. Základní surovinou pro výrobu skla jsou křemičité písky, které se ale musí vytěžit. Alarmující je, že potřeba písku se za posledních 20 let ztrojnásobila. Z toho vyplývá, že je třeba neustále hledat nové zdroje, ty ale nejsou nekonečné. Zato recyklace ano!

Třídění skla

Správným tříděním umožníš recyklaci, díky které vznikne nový produkt a ušetříš přírodní zdroje naší planety. Tak se toho neboj, je to jednoduché. Čiré sklo patří do bílých kontejnerů, barevné do zelených. Do kontejnerů na sklo PATŘÍ lahve od alko i nealko nápojů, jogurtů, zavařovacích sklenic, dóz na potraviny, skleněné nádobí i tabulové sklo. Naopak NEPATŘÍ tam keramika a porcelán, autoskla, zrcadla, sklokeramika ani varné sklo. To raději zanes na sběrný dvůr. Více o skle najdeš na Samosebou.cz

Na festivalech najdeš zvony ke třídění skleněného odpadu s největší pravděpodobností poblíž gastro zóny. Nejvíce skla totiž spotřebují právě stánkaři.

Putování skla

Z kontejnerů se sklo odváží na třídící linky, kde se odstraňují případné nečistoty, etikety a příměsi a sklo se poté drtí na střepy, které je možné dále zpracovávat. Tzv. separátory na dotřiďovacích linkách si snadno poradí s kovovými a jinými částmi, a tak je ty nemusíš před vytříděním odstraňovat. Dalším krokem je pak roztřídění podle barev. Speciální separátory postupně roztřídí sklo na bílé a barevné, které se dál třídí na zelené a hnědé. Z hlediska recyklace je ale nejcennější čiré sklo, které může být opět využito k výrobě skla čirého. Následně sklo v podobě granulátu (podobně jako u plastů) putuje do sklářských hutí, kde se při teplotě 1300-1550 stupňů roztaví a následně z něj mohou vznikat nové výrobky.

Stále v oběhu

Díky tomu, že lze sklo opětovně používat, vzniká i méně odpadu. Více než 70 % skleněných lahví v Evropě (což je přibližně 30 miliard lahví) směřuje na dotřiďovací linku, kde se reinkarnují v nový skleněný výrobek a jejich život pokračuje v nekonečném koloběhu. Taková vratná láhev na pivko může jít do oběhu 30 – 50x!

Třídění a následná recyklace šetří přírodu, tak vracej sklo zpátky do oběhu. Na skládce se totiž bude rozkládat 4000 let! Takže i když to zní ohraně, třídění má opravdu smysl!

Novější Zpět Starší