Jak vytříděné bylo léto Čistých festivalů?

Letos jsme prožili opravdu nabitou festivalovou sezónu! Celkem jsme se vydali festivaly a majálesy napříč Českou republikou motivovat návštěvníky ke správnému třídění odpadů. Jak to dopadlo? Skvěle! Přečti si to v novém článku.

Po dvouleté pauzičce se kulturní život vrátil do starých festivalových kolejí a všechny zrušené nebo odložené akce z předchozích dvou let mohly proběhnout ve vší parádě. My jsme se letos vydali zajistit třídění odpadů na celkem 25 festivalů a majálesů, dalších 25 pořadatelů nás pak požádalo, abychom jim pomohli materiálně podpořit třídění alespoň na dálku. Díky všem odpovědným návštěvníkům pak byly festivaly čisté a vytříděné!

Jak jste třídili?

Celkem čtyři měsíce jsme týden, co týden vyráželi na festivaly napříč celou republikou, abychom návštěvníkům umožnili třídit odpad do Třikošů a odměnili je za to super dárkem. Nezapomněli jsme podpořit také stánkaře a úklidovky. Všichni jsme tak společně mohli třídit.

  • Postavili jsme pro vás 314 Třikošů.
  • Úklidové čety využily 22 964 barevných pytlů.
  • Zajistili jsme třídění na 716 stáncích.
  • Celkem jste vytřídili 41 551 kg odpadu.

Naše největší společná výzva?

Třídění plastů na Colours of Ostrava představovalo hned dvojí výzvu. Na jedné straně jsme na našem stánku Čistý festival po celé čtyři dny vysvětlovali důvody, proč je v Ostravě efektivnější třídit a druhotně zpracovat plasty na nové obaly a výrobky. A ono to fungovalo, protože návštěvníci Colours třídili perfektně! My jsme rádi, že pořadatelé Colours se nebáli této změny a díky použitým kelímkům s 25 % recyklovaného plastu splnili s dvouletým předstihem směrnici EU. My jsme jim pak pomohli tříděný odpad dostat k regionálním zpracovatelům. Ten je tak pravděpodobně již v tuto chvíli recyklován na nové výrobky.

Současně jsme společně s úklidovou četou museli zajistit, aby plasty z Třikošů byly převezeny k dotřídění. Je škoda, že se úklidová četa musela po některých koncertech zdržovat sběrem plastových kelímků odhozených na zem. To ji pak zdržovalo od svážení tříděného odpadu z Třikošů. Bohužel i v roce 2022 se najdou na festivalech lidé, kterým nestačí, že barevné koše na třídění mají v průměru méně než padesát metrů. Přesto pák prásknou použitý obal na zem.

Má to smysl? Má!

Ačkoliv je to stále omílaná fráze, je pravdivá. Letos bylo díky vám vytříděno 41,5 tuny odpadu, který byl svezen a předán k recyklaci a tím ušetřil kus přírody. Děkujeme všem, kteří s námi na festivalech třídíte.

Tak na vytříděnou další rok! Sleduj nás na Facebooku a Instagramu, ať ti neunikne nejnovější info.

Novější Zpět Starší