Plastová enigma: jak luštit symboly na obalech a správně třídit plasty?

Věděli jste, že není možné recyklovat všechny plasty? Jak ale zjistit, které plastové obaly patří do žlutých kontejnerů a hodí se k druhotnému zpracování? Pomůže ti tahák na obalech! Téměř každý obal je totiž označen speciálním symbolem, který slouží jako nápověda, jak s ním naložit. Pojď s námi tyto symboly rozklíčovat a rozluštit tak plastovou enigmu.

S čistým svědomím můžeš do plastu třídit:

PET (1) polyethylentereftalát

Značku PET najdeš například na klasických PET lahvích. Tyto termoplasty se velmi dobře recyklují a s největší pravděpodobností se díky recyklaci prakticky vždy vrátí zpátky do oběhu. PET lahve před vyhozením sešlápni, ať ušetříš místo v kontejneru. Z recyklovaných PET lahví vzniknou nové PET lahve, ale i polyesterová vlákna, z nichž jsou vyrobeny třeba bundy, mikiny nebo náplně do spacáků.

HDPE (2) – tvrdý polyethylen

Je další velice rozšířenou značkou na obalech. Najdeš ji na tvrdých obalech od čistících prostředků, šampónů, sprchových gelů nebo tvrzených lahvích a kelímcích. Pod tuto značku spadají také víčka od PET lahví. Také se řadí mezi termoplasty, proto jsou velmi dobře recyklovatelné.

LDPE (4) – měkký polyethylen

Tento symbol označuje igelitové sáčky, tašky, obaly od sladkostí, různé obalové fólie nebo umělohmotné přepravky. Recyklací tohoto odpadu můžou vzniknout třeba plastové trubky. 

PP (5) – polypropylen

Je často využíván pro obaly v potravinářství jako obaly od majonéz, kečupů nebo také v drogeriích jako tuby na zubní pasty nebo krémy. Při delším skladování v bytě by tyto odpady mohly být cítit, proto je před vyhozením vyprázdni a propláchni vodou.

PS (6) – polystyren

Může být bílý pěnový, ale i tvrdý. Nejčastěji se jedná o plastové kelímky, menu boxy a jiné nádobí z rozvozů jídla, podtácky od masa nebo chrániče zboží v balících při přepravě. Díky recyklaci se polystyren může použít opakovaně pořád znovu, zato na skládce by se nerozložil NIKDY.

PS (7) – ostatní plasty

Označení těch plastů, které nespadají ani pod jeden z uvedených symbolů.

Slisované PET lahve připravné k dalšímu zpracování

Na sběrný dvůr nebo do směsného kontejneru odnes:

PVC (3) polyvinylchlorid

Dobře známý a velice rozšířený druh plastového odpadu, který však není recyklovatelný. Proč? Obsahuje totiž chlór. Při vyšších teplotách by se totiž v průběhu recyklace z PVC uvolňoval jedovatý chlorovodík.

Znečištěné nebo mastné obaly

Velmi znečištěné a mastné obaly např. od oleje patří do směsného. Do plastů je můžeš vytřídit jen tehdy, když je před vyhozením pořádně vyprázdníš a zbavíš nečistot. Stejně tak takový stavební polystyren patří na sběrný dvůr, protože zbytky omítky znemožňují recyklaci.

Nezapomeň se přihlásit k odběru novinek, aby Ti příště neuniklo rozluštění kódu papírové enigmy.

Novější Zpět Starší