Vytříděná a udržitelná festivalová sezóna 2024. Jak si užít festival s minimem odpadu?

Festivalová sezóna už pomalu klepe na dveře, a to znamená jediné, spousta zábavy, živá hudba, jedinečné zážitky, kamarádi a v neposlední řadě tuny odpadu. Jak si tedy ještě více užít letošní festivalovou sezónu v udržitelném duchu a s minimem odpadu? Máme pro tebe několik skvělých tipů!

Chceš zažít nezapomenutelné léto, které ti nepokazí zbytečný nepořádek? Na čistých festivalech se nesetkáš s odpadovým mořem, protože tam můžeš odpad třídit do košů na papír, plast i směs, které jsou rozmístěné parkticky všude po areálech zapojených festivalů. I ty tak svým zodpovědným chováním můžeš přispět nejen k jeho řádné recyklaci, ale taky podniknout další kroky, jak ulevit sobě i přírodě.

Udržitelný spánek

Plánuješ vyrazit na festival se vším všudy do kempu pod stan? Byl tvůj loňský rok pěkná divočina a tvůj stan má už svoje nejlepší roky za sebou? V tom případě ho čeká poslední cesta do sběrného dvora. Pokud se koukáš po novém, rozhodně se vyplatí sáhnout po variantě vyrobené z recyklovaných PET lahví. Pokud si nevíš rady, máme pro tebe pár tipů třeba na stan vyrobený z recyklovaných materiálů z jednorázových plastů nebo stan vyrobený ze 100% recyklovaného polyesteru.

To samé platí i pro spacák, protože pro tu správnou vytříděnou zábavu musíš mít dost energie, která začíná vydatným spánkem. Varianta z recyklovaných materiálů splní svou funkci dokonale a tebe může těšit dobrý pocit, že i tímto způsobem pomáháš šetřit přírodu. S klidným svědomím můžeš spát třeba v tomhle spacáku.

Pitný režim, co šetří produkci odpadu

Během teplých dnů je pitný režim jednou z klíčových věcí, jak předejít dehydrataci. Ať už vlivem vysokých teplot nebo pokud to pořádně rozjedeš třeba u REC.stage, doplňovat tekutiny se zkrátka musí. Předejít zbytečnému odpadu se dá hned několika způsoby. Vezmi si s sebou prázdnou láhev, do které si můžeš jednoduše po celou dobu doplňovat vodu, ať nejsi na suchu. Další užitečná věc jsou znovupoužitelné kelímky, díky kterým pomůžeš ušetřit nejen tisíce těch jednorázových a nechat si do něj čepovat třeba pivo, ale taky si pak domů kromě skvělých zážitků přivezeš i festivalový suvenýr.

Hygiena šetrná k tobě i přírodě

Bez deodorantu ani ránu? V každodenním životě je nepostradatelnou součástí, a ještě více přijde k užitku během horkého počasí nebo při větší fyzické aktivitě. Užít si tanec, skákání a adrenalin v davu si můžeš bez starostí ze zápachu z pocení, a navíc i ekologicky! Kromě klasických deodorantů ve skle nebo plastu můžeš narazit i na varianty v dřevěných či papírových obalech. Ty najdeš v kamenných prodejnách s drogérií, lékárně nebo online tady.

Existují také možnosti v bezobalových obchodech, kde najdeš deodoranty ve znovu naplnitelných krabičkách. Dalším typem deodorantů, který je zdravotně nezávadný, je deo krystal. Obsahuje přírodní minerální soli a je šetrný k tobě i oblečení. Ve většině případů se prodává v plastovém obalu, takže ho následně po spotřebování nezapomeň správně vytřídit. Deokrystal je k dostání nejen v běžné drogerii, ale taky ho pohodlně seženeš třeba tady.

A co cigarety?

Na zem? To rozhodně ne! Naložit s nedopalky od cigaret můžeš hned několika způsoby. Nemusíš mít obavy, protože hudební festivaly s kuřáky počítají, a tak najdeš v areálech dost popelníků. Nedopalky také můžeš házet do směsi, ale dej si pozor, aby byly řádně uhašené a nezpůsobily ohnivou pohromu. Pokud nechceš neustále chodit hledat nejbližší popelník, pořiď si svůj kapesní, který může být třeba ve formě přívěšku na klíče, kovové krabičky nebo jako malá uzavíratelná kapsička.

A co se zapalovačem? Jakmile přestane plnit svoji funkci, musí do směsi. Je totiž vyrobený z několika druhů neoddělitelných materiálů. V nejlepším případě můžeš používat znovu naplnitelné zapalovače nebo sirky.

Jestli se v tobě už probouzí nadšení a chuť vyrazit za zábavou a zážitky v kombinaci s tříděním odpadu, které má opravdu smysl, je na čase zkontrolovat stav stanu a pustit se do příprav. Podívej se na seznam čistých festivalů po celém Česku a naplánuj si nezapomenutelné léto!

Novější Zpět Starší