Papírová enigma: rozlušti symboly na papírových obalech

Papírových obalů a odpadů je spousta. Taky si někdy lámeš hlavu nad tím, co vytřídit do modrého kontejneru? Téměř každý obal je označen speciálním symbolem, který slouží jako nápověda, jak s ním naložit. Pojď s námi tyto symboly rozklíčovat a rozluštit tak papírovou enigmu.

Modrý kontejner potěší tyto odpady:

PAP 20 – vlnitá lepenka

Nejčastěji se jedná o vnitřky krabic. Po vytřídění a recyklaci se tento typ papírového odpadu reinkarnuje v nové obalové materiály.

PAP 21 – hladká lepenka

Z lepenky jsou vyrobeny krabice a krabičky, papírové obaly, ale také pod tento kód spadají např. časopisy. Recyklací se vrátí do oběhu jako další papírový obal.

PAP 22 – papír

Zde patří sešity, popsané papíry, knihy – ale jen ty bez pevné lakované vazby, kancelářský papír, papírové obálky – i ty s fóliovým okénkem, reklamní letáčky nebo třeba festivalové brožury.

PAP 23–39 – ostatní papír

Pod tyto značky spadá kartón, kartónové krabice, ale i obaly od vajec. Od minulého roku je totiž možné do modrého kontejneru třídit také plata od vajec a roličky od toaletního papíru. Současná technologie si s nimi umí poradit, i když už si prošly recyklací několikrát před tím.

Na co si dát pozor?

Mastný, mokrý papír nebo jinak znečištěný papír patří do směsného odpadu. Příkladem je krabice od pizzy, která patří do směsi, protože je většinou zamaštěná. To stejné platí pro voskovaný papír. Kelímky na kávu nebo jiné nápoje bývají potaženy tenkou vrstvou plastu, díky které sice nápoj neproteče, ale taky se tím daný odpad stává nerecyklovatelným. Taky posmrkaný kapesník patří do směsi. Kontejner má totiž rád jen suchý a čistý papírový odpad.

Nápojový karton

Velice rozšířený obal, co se sice jako papír tváří, ale skládá se z několika vrstev různých materiálů. Nápojové kartony na sobě nesou kódy C/PAP, C/PAP 81 nebo C/PAP/ALU 84, podle použitého materiálového složení. Proto tvoří samostatnou skupinu odpadu, který patří do oranžových kontejnerů. V některých obcích se ale nápojový karton třídí do modrých nebo žlutých kontejnerů, vždy označených oranžovou nálepkou. Při třídění se vždy řiď popisnými samolepkami na kontejnerech. Pokud by tě zajímalo složení nápojového kartonu a detaily, koukni na Samosebou.cz.

Třídění papíru šetří stromy

Recyklace 1 tuny papírů zachrání 2 tuny dřeva. Loni jsme tříděním ušetřili 2 315 386 stromů. ? To je pořádný kus lesa, že? Každou recyklací se zkracují celulózová vlákna a výsledný recyklát tak ztrácí kvalitu, papír je tedy možné recyklovat nanejvýš 7x. Tak pamatuj na stromy.

Posledně jsme spolu rozluštili kód plastové enigmy. Nezapomeň se níže přihlásit k odběru newsletteru? , aby Ti po rozluštění plastové enigmypříště neuniklo rozluštění kódu skleněné enigmy.

Novější Zpět Starší