Skleněná enigma: jak je to s kódy na skleněných obalech?

U třídění skla nehledej žádný háček, neuděláš téměř žádnou třídící chybu. Ale pokud přece jenom váháš, pomůžou ti symboly na obalech. Stejně jako najdeš kódy na plastových a papírových obalech, taky skleněné nesou ty svoje. Pojďme se na ně podívat.

Základní recyklační symboly skla:

Obaly, které patří do kontejneru na sklo, začínají označením GL, což je zkratka z anglického označení „glass“. K nim je přidáno číselné označení podle barvy, kterou daný skleněný odpad má. Sklo před vyhozením nemusíš vymývat, a dokonce nevadí ani víčka. Co se přesně dále děje s vytříděným sklem si můžeš přečíst na Samosebou.cz.

GL 70 – čiré sklo

Bezbarvé sklo patří do bílého kontejneru a je velmi ceněné. Jenom čiré sklo se totiž může opakovaně recyklovat zase v čiré sklo. Jakmile se k němu přimíchá jiný barevný druh skla, už se jedná o barevné sklo a je tedy nutné použít primární suroviny. V některých obcích a městech jsou kontejnery na sklo napůl rozděleny bílo-zelenou. Z čirého skla jsou vyrobeny lahve od vína, alkoholu nebo jiných nápojů, zavařovací sklenice nebo lahvičky od parfémů.

GL 71 – zelené sklo

Tady se nemůžeš splést, zelené sklo patří do zeleného kontejneru určeného na směsné sklo. Takže kromě zeleného tady patří i všechny ostatní barevné druhy skla. Nejčastěji se jedná o lahve od nápojů a skleněné nádoby, patří sem také tabulové sklo. Pokud nemáš v blízkosti bílý kontejner, můžeš samozřejmě i čiré sklo vyhodit do zelené nádoby. Ve sklárnách si pak sklo podle barev roztřídí.

GL 72 – hnědé sklo

I když se jedná o hnědé sklo, taktéž patří do zeleného kontejneru. Hnědé kontejnery jsou, jak víš, na bioodpad.

Co nepatří do kontejneru na sklo?

Pozor si dej na zrcadla a autoskla, které kvůli materiálovému složení není možné recyklovat. Do zeleného ani bílého kontejneru dále nepatří porcelán ani výrobky z keramiky a sklokeramiky.

Nekonečná recyklace

Sklo je jeden z nejstarších obalů a z hlediska znovuvyužití je to optimální obalový materiál. Recyklovat se dá totiž prakticky donekonečna! Sklo se vyrábí ze sklářského písku spolu s příměsí potaše, sody a oxidu vápenatého, a právě písek lze při výrobě nahradit recyklátem. Třídění skla a jeho recyklace tak šetří nejenom primární zdroje, ale také energie oproti výrobě skla nového!

Na závěr pro tebe máme super tematickou písničku. Je tak chytlavá, že si ji budeš pobrukovat s každým sklem k zelenému/bílému kontejneru… https://www.youtube.com/watch?v=JVJTV3OCuJo.

Tak už víš, co s tím sklem?

Novější Zpět Starší